زیبایی

فولیکول مو چیست و چه عملکردی دارد؟

فولیکول مو یک ساختار زیستی است که داخل پوست قرار دارد و مسئول رشد و تغذیه موها می‌باشد. این ساختار توده‌ای از سلول‌ها است که درون پوست قرار گرفته و تا عمق لایه تحتانی پوست (لایه زیرین پوست) امتداد دارد. همچنین هر فولیکول مو شامل یک ساقه مو است.

با ما همراه باشید تا در مورد ترمیم فولیکول مو بیشتر با شما صحبت کنیم.

3 قسمت اصلی فولیکول مو

وظیفه اصلی فولیکول مو، رشد و نمو موها است و مواد غذایی لازم برای سلول‌های ماتریس مویی را فراهم می‌کند. هر فولیکول مو دارای سه قسمت اصلی است:

نوشته های مشابه
 • بصیه (Bulge): این قسمت در قسمت بالایی فولیکول قرار دارد و مسئول تولید سلول‌های جدید ماتریس مویی است. سلول‌های جدید به طرز پیوسته به ساقه مو اضافه می‌شوند و باعث رشد و طولانی شدن مو می‌شوند.
 • ماتریس مویی (Hair Matrix): ماتریس مویی در قسمت پایینی فولیکول قرار دارد و مسئول تولید سلول‌های جدید مو است. سلول‌های ماتریس مویی تقریباً سهامی چندجانبه دارند که در حین رشد مو به صورت پیوسته به ساقه مو اضافه می‌شوند و به شکل خاصی مو را تشکیل می‌دهند.
 • پاپیلا مو (Hair Papilla): پاپیلا مو یا بخش سر موی فولیکول مو است که در قسمت پایینی ماتریس مویی قرار دارد. پاپیلا مو شامل عروق خونی است که مواد غذایی و اکسیژن لازم برای سلول‌های ماتریس مویی را فراهم می‌کند و از رشد و تغذیه صحیح مو پشتیبانی می‌کند.

 ساختار فولیکول مو

فولیکول مو یک ساختار پیچیده داخل پوست است که دارای چندین قسمت مختلف است. ساختار اصلی فولیکول مو، که مو به وسیله آن به پوست متصل می‌شود، شامل موارد زیر است:

 •  ماهیچه عضلانی
 •  لایه پاپیلا
 •  غشاء شیب

این ساختارهای مختلف در فولیکول مو تعامل دارند و همکاری می‌کنند تا فرایند رشد مو را انجام دهند و موها را تغذیه کنند.

برآمدگی مو

استفاده از محصولات شیمیایی مانند رنگ‌های مو، مواد شیمیایی حالت دهنده، حالت‌دهنده‌های حرارتی امکان دارد باعث شکنندگی و برآمدگی موها شود.

شستن موها با آب داغ، استفاده از شامپو یا محصولات ناصحیح یا حتی بالا رفتن موها در حال خشک شدن می تواند منجر به برآمدگی موها شود.

درخواست مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

استفاده برخی از ابزارهای حرارتی مانند حمام مو، حالت‌دهنده‌های حرارتی، صاف کننده‌های حرارتی و مو آهن بدون استفاده از حداقل حفاظت و حرارت ممکن است به موها آسیب برساند و باعث برآمدگی آنها شود.

فاکتورهای داخلی مانند علل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، عوامل هورمونی و بیماری‌های مرتبط می‌توانند به ظاهر برآمده موها تأثیر بگذارند.


حتما بخوانید: پیوند ابرو


جام مو

جام مو ایجاد یک سبک یا طرح ظریف در موهای سر می باشد. این ممکن است شامل ریختن موها به صورتی خاص یا ایجاد طرح‌های خاص در موها با استفاده از ابزار مو مانند پین‌ها، پرزها و اسپری باشد.

پابیلا

ایجاد طرح‌ها و الگوهای مختلف روی موها با استفاده از رنگ مو، هایلایت، برزنت و یا تغییر شکل موها با استفاده از ابزارهای مختلف مو را پابیلا می گویند. ایجاد پاپیلا مو یک روش خلاقانه برای تزئین موها است.

می توانید از پاپیلا موهای رنگارنگ، استیکرهای مو و محصولات مختلفی که برای تغییر شکل و طرح موها وجود دارد، استفاده کنید.

 ساختار فولیکول مو
ساختار فولیکول مو

 گیرنده حسی

به طور کلی، این سیستم‌ها شامل الکترودها، حسگرها یا اجزاء الکترونیکی دیگری هستند که به موها یا پوست سر متصل می‌شوند و از طریق انتقال الکتریکی و محرک‌های حسی (مانند لرزش یا ارتعاش) حسی بر روی فرد را ایجاد می‌کنند.

 غلاف ریشه مو

روشی است که در آن ریشه‌های مو با روش‌های مختلف پوشش داده می‌شوند تا ظاهری پرده‌ای و صاف به موها بدهد.

چرخه رشد مو

چرخه رشد مو به مراحل مختلفی اشاره دارد که موها در طول زمان از آنها عبور می‌کنند.

فاز آناژن (رشد)

فاز آناژن (رشد) مرحله‌ای از سیکل رشد مو است. در این فاز، ریشه‌های مو در پوست سر به طور فعال به رشد می‌پردازند. یعنی در این مرحله، سلول‌های درون ریشه مو، نمو می‌کنند و مو به طور قابل مشاهده در حال رشد است.

 فاز کاتاژن (انتقال)

فاز کاتاژن (انتقال) یکی از مراحل سیکل رشد مو است که در ادامه فاز آناژن (رشد) و قبل از فاز تلوگن (خروج) قرار می‌گیرد. در این فاز، ریشه مو توقف کامل در رشد خود می‌کند و فرآیندی به نام کاتاژن آغاز می‌شود. این مرحله معمولاً به مدت کوتاهی در حدود چند هفته دوام می‌یابد.

فاز تلوژن (استراحت)

فاز تلوژن یا مرحله استراحت، یکی از مراحل چرخه رشد مو است. در این مرحله، ریشه مو در حال استراحت و موها در مرحله ثابت قرار می‌گیرند به این معنی که فعالیت رشد مو متوقف می‌شود. معمولاً 10 تا 20 درصد از موها در مرحله تلوژن قرار دارند.

 راه تقویت فولیکول مو

از راه های ترمیم ریشه مو می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مراقبت مناسب از موها
 • اغذیه سالم و تغذیه غنی
 • ماساژ فروه سر
 • استفاده از محصولات تقویت کننده مو
 • کاهش استرس و مدیریت بهینه عوامل مؤثر

در ادامه بیشتر در مورد این راه ها توضیح می دهیم.

 ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر یک روش ساده و موثر برای بهبود تندرستی فروه سر و موها است. این ماساژ می‌تواند فعالیت جریان خون را تحریک کند، تنش عضلات را کاهش دهد و استرس را تسکین دهد.

 روغن تراپی

روغن تراپی مو یک محصول مراقبتی است که برای بهبود سلامت و زیبایی موها استفاده می‌شود. روغن‌های تراپی مو عمدتاً از تراکم بالای عناصر مغذی و ویتامین‌ها برخوردار هستند که به موها غذا می‌دهند و آنها را تقویت می‌کنند.

 راه تقویت فولیکول مو
راه تقویت فولیکول مو

شانه زدن اصولی مو

شانه زدن اصولی مو می‌تواند به مراقبت و زیبایی موها کمک کند.

آب پیاز

آب پیاز، محصولی است که به طور سنتی با خرد کردن پیاز و ترکیب آن با آب سرد یا گرم تهیه می‌شود.

مصرف ویتامین

مصرف ویتامین‌ها می‌تواند به رشد و بهبود سلامتی موها کمک کند.


حتما بخوانید: آیا اسکالپ سر باعث ریزش مو می شود؟


 استفاده کمتر از شامپو

انتخاب یک شامپو طبیعی و خنثی می‌تواند به جلوگیری از ایجاد آسیب و خشکی بیش از حد در موها کمک کند. از شامپوهایی که حاوی مواد شیمیایی سخت و مضر برای موها نیستند، استفاده کنید.

 مرگ فولیکول مو

مرگ فولیکول مو به‌معنای تحلیل و سقوط کامل فولیکول‌های مو است و در این صورت، موهای جدید رشد نمی‌کنند.

جمع‌بندی

فولیکول مو محفظه کوچک و عمقی است که شامل ریشه مو، پاپیلا مویی و سایر ساختارهای مرتبط است. این محفظه در لایه اپیدرم پوست سر واقع شده و مو به وسیله رشد زیادی که از طریق فولیکول مو انجام می‌پذیرد به خارج رشد می‌کند.

نوشته های مشابه

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا