ریزش مو

دلایل کاهش سرعت رشد مو چیست

معرفی دلایل کاهش سرعت رشد مو

امروزه کاهش سرعت رشد مو به علت رژیم های غذایی نامناسب و بالا رفتن استرس در زنان و مردان شیوع بسیاری پیدا کرده است. این امر به خصوص با افزایش سن و پشت سر گذاشتن یک دوره استرس زا بیشتر می شود. در حالی که موها به آرامی رشد کنند، نازک و ضعیف می شوند. این کاری نیست که کسی بخواهد و این اتفاق با گذشت زمان موجب کم حجمی و طاسی سر می شود. در این حالت کاشت مو تاثیرگذار ترین روش بازگشت موهای از دست رفته است. پس در نتیجه بهبود سرعت رشد مو، سلامت کلی موها، درخشش، ضخامت، کیفیت و رنگ مو جز اصلی ترین مسائل در رسیدگی به مو می باشد.

آشنایی با ساختار کلی مو

مو یکی از مهم ترین و موثر ترین عامل در زیبایی چهره اشخاص می باشد. افزون بر این موارد فلسفه دیگر قرار گیری آن بر روی سر، پوشش و محافظت سر در مقابل عوامل گوناگون مثل نور خورشید و… می باشد. یکی از بیماری هایی که تحت تاثیر این تغییرات در زندگی افزایش پیدا کرده است، کاهش رشد مو و ریزش مو است. مو از سه بخش اصلی فولیکول ، ساقه و پیاز (ریشه) تشکیل شده است که هریک از آن ها در قسمت متفاوتی از پوست قرار دارند. پیاز مو در قسمت هیپودرم، فولیکول مو در قسمت درم و ساقه مو در قسمت اپیدرم پوست واقع شده است.

دلایل کاهش سرعت رشد مو چیست

دلایل ریزش و کاهش سرعت رشد مو

دلایل گوناگونی برای ریزش و یا کم حجمی مو وجود دارد. این دلایل شامل موارد زیر هستند:

1. عوامل ژنتیکی که به صورت ارثی به دیگر افراد منتقل می شود.

2. فشار های جسمی که بر اثرات حوادث فیزیکی امکان دارد ایجاد شود.

3. بارداری در زنان موجب ریزش مو می شود.

درخواست تماس

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

4. مشکلات تغذیه ای و کمبود بعضی مواد و ویتامین ها در بدن که جز عوامل مهم رشد مو هستند مثل پروتئین ، ویتامین B و…

5. الگوی طاسی در مردان.

6. مشکلات هورمونی همانند هورمون تیروئید.

7. فشارهای روحی و احساسی که موجب افسردگی و… می شود. مثل خبرها و یا اتفاقات ناگوار.

8. کم خونی موجب ریزش مو می شود.

9. مشکلاتی که در سیستم ایمنی بدن به وجود می آید و به میزان بیش از اندازه این سیستم فعال می شود که با بیماری آلوپسی آره آتا در مو همراه می باشد.

10. رژیم های لاغری سنگین که به واسطه آن کاهش وزن شدیدی را به دنبال دارد.

11. بیماری هایی مثل انواع سرطان ها که برای درمان احتیاج به شیمی درمانی دارند.

12. مصرف بعضی از داروها مثل برخی داروهای کاهش فشار خون و یا رقیق کننده خون.

13. استفاده از مواد آرایشی و یا فرم دهی مو با سشوار و یا اتو مو و همچنین عدم مراقبت درست از مو در مسائلی مثل شست و شو و خشک نمودن مو.

14. افزایش سن.

دلایل کاهش سرعت رشد مو چیست

دلایل کاهش رشد مو

1.کمبود ویتامین:

ویتامین ها نقش بسیار مهمی در عملکرد بدن دارند. بعضی مواد مغزی که برای رشد مو مفید می باشند شامل آهن، ویتامین های تاثیر گذار بر رشد و تقویت مو A، B، C، D، نیاسین و روی است. در برخی موارد حتی کمبودهای جزئی نیز می تواند بدن را از حالت نرمال بیرون آورد. که در خصوص رشد مو نیز صدق می کند.

2.استرس و بیماری:

 استرس جزی از زندگی روزمره تبدیل شده است، ولی اگر درمان نشود، ممکن است به سلامت بدن آسیب برساند. یکی از این مشکلات ریزش مو است.

3.عدم رسیدن اکسیژن:

زمانی که استرس دارید یکسری تغییر در بدن اتفاق می افتد. یکی از این تغییرات چگونگی تنفس است که منجر به دریافت اکسیژن پایین تری می شود. از آنجا که اکسیژن برای بدن ما ضروری است باید اکسیژن به دست آمده نخست به اندام های مهم مثل: قلب، ریه، مغز و غیره برود. بنابراین اکسیژن کمتری به فولیکول های مو می رسد. استرس فقط یک شرایط روحی نیست امکان دارد در اثر بیماری یا جراحت ایجاد شود.

4.داروها:

 داروهای شیمی درمانی متداول ترین داروهایی می باشد که موجب ریزش مو می شوند. در واقع می توانند موجب آناژن افلوویوم Anagen Effluvium (AE) یا تلوژن افلوویوم Telogen Effluvium (TE) شوند. بیشتر داروهای رایج مثل داروهای رقیق کننده خون، ضد افسردگی و مسدود کننده های بتا هم باعث ریزش و کم حجمی مو می شود.

5.عدم تعادل هورمونی:

 فاکتور های زیادی وجود دارند که می تواند موجب از بین رفتن تعادل بدن شوند، که یکی از اصلی ترین موارد آن عدم تعادل هورمونی می باشد. در واقع عدم تعادل هورمونی یکی از مهمترین دلایل ریزش مو در زنان است.

6.استفاده بیش از اندازه از ابزارهای حالت دهنده مو:

سشوارها، صاف کننده ها و دستگاه های فر کننده می توانند موجب ضعیف و شکننده شدن موها شوند. این شکنندگی باعث می شود سرعت رشد مو کاهش پیدا کند.

7.ژنتیک:

از سایر عوامل تاثیر ژن بر ریزش مو و یا کم شدن سرعت رشد مو می باشد. در صورتی که چرخه رشد مو برای همه یکنواخت باشد، ژنتیک می تواند بر طول چرخه موثر واقع شود. هر مرحله از چرخه رشد مو مدت زمانی مخصوص به خود را دارد. برای مثال مرحله آناژن از دو تا هفت سال طول می کشد. این مدت زمان میانگین از طول مرحله آناژن تمامی افراد است، به این معنی که در برخی افراد مدت زمان مرحله آناژن کوتاه تر بوده و در برخی دیگر مدت بیشتری طول می کشد.

دلایل کاهش سرعت رشد مو چیست

8.رژیم غذایی ناسالم:

رژیم غذایی چرب و پر قند ضرر دارد. و طبق رژیم غذایی استاندارد آمریکایی (SAD) می تواند موجب مشکلات بی شماری شود. علاوه بر بیماری های قلبی و کبد چرب، می تواند باعث کاهش سرعت رشد مو نیز شود.

معرفی چرخه رشد مو

برای درک اینکه چرا سرعت رشد مو کاهش پیدا می کند، نخست باید با چرخه رشد مو آشنا شویم. این چرخه شامل سه مرحله است:

• آناژن

• کاتاژن

• تلوژن

سخن پایانی

اگر سرعت رشد موهایتان کاهش پیدا کرده و دچار کم پشتی و طاسی شده اید می توانید با مراجعه به پزشک و تحت درمان قرار گرفتن این مشکل را برطرف نمایید. جهت دریافت وقت مشاوره می توانید با مرکز مو ایندرا هیر تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ارتباط از طریق واتساپ مسنجر اینستاگرام تلگرام اسکایپ مکالمه تلفنی پیامک ایمیل
×
مکالمه تلفنی
باز کردن بستن