دانستنی

ماینوکسیدیل خارجی

ماینوکسیدیل خارجی بهتره یا ایرانی؟

ماینوکسیدیل محلولی است که برای تقویت مو مورد استفاده قرار می گیرد و سالیان بسیار زیادی است که از این محلول در جهت افزایش رشد مو و جلوگیری از طاسی سر استفاده می شود. محلول ماینوکسیدیل به صورت ایرانی و خارجی قابل تهیه است که در میان آنها انواع خارجی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و طرفداران زیاد تری دارند.

ماینوکسیدیل دارویی است که معمولا برای درمان ریزش مو و تقویت رشد مجدد مو استفاده می شود. این دارو هم به عنوان محلول موضعی بدون نسخه و هم به عنوان یک قرص خوراکی با نسخه در دسترس است. در ابتدا به عنوان یک داروی خوراکی برای درمان فشار خون بالا ساخته شد، اما اثرات تقویت کننده رشد موی آن به عنوان یک عارضه جانبی در طول آزمایشات بالینی کشف شد.

ماینوکسیدیل خارجی

ماینوکسیدیل خارجی همانند قرص ماینوکسیدیل توسط کشورهای مختلفی در جهان تولید می شود و برندهای گوناگونی دارد که معتبرترین برندهای آن در ایران قابل تهیه هستند و در صورتی که از سوی وزارت بهداشت تایید شده باشند، به عنوان یک برند خارجی مناسب شناخته خواهند شد.

نوشته های مشابه

ماینوکسیدیل خارجی بهتره یا ایرانی؟

با وجود انکه ماینوکسیدیل از محبوبیت زیادی برخوردار است، اما باز هم این پرسش برای متقاضیان ایجاد می شود که کدام یک از انواع آن مناسب تر هستند. در این زمینه باید بگوییم که این دو نوع محلول در کل تفاوت خیلی زیادی با هم ندارند اما نمونه های خارجی آن در برندهای مرغوب در بسیاری از مواقع مناسب تر هستند و تاثیرات بیشتری به همراه دارند.

نحوه عملکرد ماینوکسیدیل:

تصور می شود که ماینوکسیدیل با طولانی کردن مرحله رشد فولیکول های مو، افزایش اندازه فولیکول های مو و تحریک چرخه رشد مو عمل می کند. به طور کامل درک نشده است که چگونه به این اثرات دست می یابد، اما اعتقاد بر این است که گردش خون در فولیکول های مو را بهبود می بخشد و تامین مواد مغذی آنها را افزایش می دهد.

ماینوکسیدیل خارجی
ماینوکسیدیل خارجی

انواع ماینوکسیدیل خارجی

ماینوکسیدیل خارجی همانند انواع ایرانی آن دارای سه مدل مختلف هستند و با درصد های گوناگون از قبیل زیر قابل تهیه می باشند:

ماینوکسیدیل خارجی 10 درصد

ماینوکسیدیل 10 درصد قوی ترین نوع آن است که استفاده از آن برای بانوان ممنوع است زیرا عوارض زیادی برای بانوان به همراه دارد. از طرف دیگر میتوان گفت که محلول 10 درصد خارجی برای آقایانی که ریزش موی شدید دارند و در معرض طاسی سر قرار گرفته اند، مناسب تر از انواع دیگر آن است.

درخواست مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

محلول 5 درصد

ماینوکسیدیل 5 درصد در مقایسه با انواع 10 درصد، ضعیف تر است و برای آقایانی مناسب است که قصد ترمیم ریش و سبیل داشته باشند. استفاده از این نوع محلول نیز برای بانوان مناسب نیست و به کار بردن آن برای آقایان مناسب تر است.

لازم به توضیح است که منظور از 5 درصد بودن این نوع محلول این است که در هر 100  گرم از این محصول 5 گرم محلول وجود دارد.

محلول 2 درصد

ماینوکسیدیل خارجی 2 درصد در واقع ضعیف ترین نوع این محلول است که آن را بانوان و آقایان می توانند استفاده کنند. اما از آنجایی که دوز این محلول کمتر از بقیه است، می توان گفت که تاثیر گذاری آن بر روی ریزش مو نیز پایین تر است و نتایج حاصل از آن ضعیف تر خواهد بود.

طریقه مصرف ماینوکسیدیل خارجی

طریقه مصرف محلول خارجی همانند انواع ایرانی آن است و در این زمینه تفاوتی میان انها وجود ندارد. به صورت کلی نحوه مصرف این نوع محلول به این صورت است که باید محلول را بر روی پوست سر ریخت و آن را به آرامی بر روی سر ماساژ داد تا محلول به خورد پوست برود و بر روی ریشه مو تاثیر بگذارد.

در صورتی که برای تقویت ریش و سبیل نیز از این محلول استفاده شود، باید به همین شکل محلول را به کار برد.

اشکال ماینوکسیدیل:

ماینوکسیدیل در اشکال مختلف موجود است، از جمله:

  • محلول موضعی: این رایج ترین شکل ماینوکسیدیل است. این به طور مستقیم به پوست سر که در آن ریزش مو رخ می دهد اعمال می شود. این در غلظت های مختلف مانند 2% و 5% با فرمول 5% که معمولاً برای مردان توصیه می شود موجود است.
  • فوم: فوم ماینوکسیدیل فرمولاسیون جدیدتری است که در مقایسه با محلول مایع، کاربرد آسان‌تری دارد و کمتر باعث تحریک پوست سر می‌شود.
  • قرص های خوراکی: ماینوکسیدیل به شکل قرص خوراکی نیز موجود است، اما معمولاً برای فشار خون شدید تجویز می شود و به دلیل عوارض جانبی احتمالی معمولاً برای ریزش مو استفاده نمی شود.

اثربخشی:

اثربخشی ماینوکسیدیل می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برای افرادی که در مراحل اولیه ریزش مو یا نازک شدن مو هستند بسیار موثر است. نتایج ممکن است برای چندین ماه دیده نشود و برای حفظ رشد موی حاصله، استفاده مداوم مورد نیاز است.

اثرات جانبی:

عوارض جانبی رایج ماینوکسیدیل موضعی می تواند شامل تحریک پوست سر، خارش و خشکی باشد. در برخی موارد، ماینوکسیدیل می تواند باعث افزایش ریزش مو در ابتدا قبل از شروع مرحله رشد مجدد شود. ماینوکسیدیل خوراکی، هنگامی که برای فشار خون استفاده می شود، می تواند عوارض جانبی سیستمیک بیشتری داشته باشد.

مزایای ماینوکسیدیل:

به کار بردن محلول  ماینوکسیدیل را میتوان همراه با مزیت های زیر در نظر گرفت:

  • تاثیرگذاری زودتر و سریع تر بر روی رشد و تقویت مو
  • جلوگیری از ریزش مو
  • دریافت نتیجه در مدت زمان کوتاه تر
  • کاهش عوارض محلول در انواع خارجی آن
  • و…

کاربرد و کاربرد:

برای ماینوکسیدیل موضعی، محلول معمولاً دو بار در روز مستقیماً روی پوست سر استفاده می شود. پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است.

مشاوره:

قبل از استفاده از ماینوکسیدیل یا هر روش درمانی دیگری برای ریزش مو، توصیه می شود با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، متخصص پوست یا متخصص ترمیم مو مشورت کنید. آنها می توانند وضعیت خاص شما را ارزیابی کنند، مناسب ترین گزینه های درمانی را توصیه کنند و هر گونه نگرانی را که ممکن است داشته باشید برطرف کنند.

به یاد داشته باشید که پاسخ های فردی به ماینوکسیدیل می تواند متفاوت باشد و ممکن است برای همه موثر نباشد. علاوه بر این، اگر ریزش موی قابل توجهی را تجربه می کنید، مهم است که تمام گزینه های درمانی موجود، از جمله درمان های پزشکی، تغییر شیوه زندگی، و روش های ترمیم مو را در نظر بگیرید تا بهترین رویکرد را برای وضعیت خود تعیین کنید.

قیمت ماینوکسیدیل

مسلما قیمت ماینوکسیدیل خارجی در مقایسه با انواع ایرانی آن بیشتر است اما با این وجود محلول در کل ارزان قیمت است و برای تهیه آن نیازی به صرف هزینه خیلی زیاد ندارید. قیمت محلول بر اساس برند و درصد آن متفاوت است و برای اینکه بتوانید مبلغ مشخص آن را پیدا کنید باید نوع برند و درصد محلول را مشخص نمایید.

سخن پایانی

ماینوکسیدیل خارجی برای کسانی که قصد استفاده از این محلول را دارند گزینه مناسبی است اما درص بالای آن باید زیر نظر پزشک به کار برده شود تا از ایجاد عوارض جانبی ماینوکسیدیل جلوگیری شود.

علاوه بر آن میتوانید از روش های کاملا ایمن و بی خطر ترمیم مو به جای محلول استفاده کنید که تاثیرات آنها موقتی نیست بلکه دائمی هستند.

در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد جایگزین ماینوکسیدیل دارید، از طریق تلفن های تماس با ما در ارتباط باشید تا در مرکز موی ایندرا برای ترمیم موی شما عزیزان اقدام شود.

نوشته های مشابه

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا