قرص فیناستراید

آنچه در این مقاله می خوانید!

فیناستراید برای زنان، دارویی که عمدتاً به دلیل نقشش در درمان طاسی با الگوی مردانه و شرایط پروستات در مردان شناخته شده است، به دلیل استفاده بالقوه آن در زنان مبتلا به ریزش مو مورد توجه قرار گرفته است.

در حالی که توسط FDA برای ریزش موی زنان تایید نشده است، اما در موارد خاص بدون برچسب تجویز شده است. در این مقاله، نقش فیناستراید در سلامت موی زنان، مزایا، ملاحظات و اهمیت مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قبل از استفاده را بررسی خواهیم کرد.

تا انتهای این مقاله که توسط متخصصان ایندرا آماده شده همراه ما بمانید تا اطلاعات ارزشمندی را در اختیارتان قرار دهیم.

در مورد قرص فیناستراید بیشتر بدانید!

قرص فیناستراید ( Finasteride ) که با نام تجاری پروپشیا شناخته می شود، قرصی است که معمولا برای ریزش موی ارثی و هورمونی مردان و همچنین جهت درمان بزرگی خوش خیم پروستات تجویز می گردد.

به بیان ساده

قرص فیناستراید برای زنان توصیه نمی شود و  عوارض قرص فناستراید برای زنان و بخصوص زنان باردار بسیار زیاد است.

مصرف قرص فیناستراید فقط برای آلوپسی آندروژنیک که همان ریزش مو بدلیل هورمون جنسی مردانه و برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA می باشد و برای استفاده زنان مورد تایید این سازمان نیست.

3 مورد از رایج ترین عوارض قرص فیناستراید برای زنان

همانطور که گفته شد، داروی فیناستراید دارویی برای حل مشکلات پروستات در مردان است، بنابراین مصرف آن برای خانم‌ها ممکن است باعث بروز برخی مشکلات هورمونی شود.

همچنین مصرف این دارو به‌خصوص برای خانم‌های باردار یا افرادی که در سنین بارداری قرار دارند، اکیدا ممنوع است. در ادامه مهمترین عوارض قرص فیناستراید برای زنان را بررسی میکنیم.

1) ناهنجاری های جنینی

جدی‌ترین عوارض فیناستراید، نقایص جدی زایمان است که می‌تواند در زنان باردار رخ دهد. به طور خاص، فیناستراید منجر به نقص در اندام جنسی جنین مرد می‌شود.

سایت پروپشیا به طور کلی، فیناستراید برای زنان باردار یا افرادی که می‌توانند در آینده باردار شوند توصیه نمی‌کند.

این عارضه جانبی بسیار قوی است بطوریکه به زنان توصیه میشود قبل از رسیدن به  یائسگی از استعمال و یا حتی تماس با قرص های شکسته فیناسترید پرهیز کنند چون مدت ماندگاری این دارو در بدن مشخص نیست.

وبسایت پروپشیا

مطالعات ایمنی فیناستراید را در زنان یائسه منتشر کرده است. در این موارد، به علت ناباروری همیشگی بیمار، هیچ گونه خطر زایمان وجود ندارد. در نتیجه تنها زنان یائسه مجاز به مصرف فیناستراید هستند.

بیشتر بخوانید:‌ آیا مصرف استروئیدها میتواند باعث ریزش مو شود

2) تغییرات هورمونی فیناستراید برای زنان

تعدادی از عوارض جانبی فیناستراید برخلاف عوارض اسکالپ سر بر روی تعادل هورمونی بدن است. در وبسایت آر ایکس لیست اشاره شده است که ، این تغییرات هورمونی شامل افزایش اندازه پستان و حساسیت پستان، و همچنین کاهش میل جنسی، می‌باشد.

این به این دلیل است که

فیناستراید باعث جلوگیری شیوه پاسخگویی و واکنش به هورمون ها می‌شود. تغییرات کوچک و جزئی در تستوسترون می‌تواند باعث ایجاد استروژن تولید شود، که می‌تواند باعث ایجاد عوارض جانبی هورمونی شود.

3) آلرژی‌ها

بیمارانی که طور مرتب فیناستراید مصرف می‌کنند دچار واکنش های حساسیتی فوق العاده ای شده اند. به طور کلی آلرژی خفیف به فیناستراید باعث بروز خارش می‌شود. واکنش های جدی تر آلرژیک باعث تورم بخشهایی از بدن، از جمله صورت، لب ها، زبان و انگشتان دست است.

البته به غیر از زنان

گروه‌های دیگری هم هستند که بهتر است در مصرف داروی فیناستراید احتیاط کنند. افرادی که قبلا به مشکلات کبدی یا پروستات دچار بوده‌اند،. همچنین افراد مبتلا به انواع سرطان به‌خصوص سرطان پروستات، بیماری‌های عفونی و مشکلات ادراری نباید این دارو را استفاده کنند.

پسران در حال رشد و مردانی که قصد فرزند آوری دارند، بهتر است از مصرف این دارو بپرهیزند. برخی ترکیبات دارو ممکن است باعث بروز حساسیت شود.

بنابراین

افراد با سابقه آلرژی باید در مصرف آن احتیاط کنند. حتی لمس تکه‌های شکسته و پودر شده قرص‌های فیناستراید نیز ممکن است باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی شود. بنابراین اشخاصی که  پوست حساسی دارند یا به بیماری‌های پوستی مبتلا هستند، باید از دست زدن به قرص‌های فیناستراید خودداری کرده و قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند.

بیشتر بخوانید: درمان ریزش موی مردان 

بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید

3 مورد از مهم ترین مزایای فیناستراید

از جمله مزایای این قرص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشد مجدد مو یکی از مزایای اولیه فیناستراید توانایی آن در تحریک رشد مجدد مو در مردان مبتلا به طاسی با الگوی مردانه است. می تواند منجر به رشد موهای جدید و افزایش تراکم مو شود.
نگهداری از مو فیناستراید نه تنها باعث رشد مجدد می شود، بلکه به حفظ موهای موجود نیز کمک می کند و از نازک شدن یا ریزش بیشتر جلوگیری می کند.
افزایش عزت نفس با درمان موثر ریزش مو، فیناستراید می تواند عزت نفس را افزایش داده و بهزیستی کلی را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید: درمان ریزش موی زنان 

ملاحظات مهم قرص فیناستراید که باید جدی گرفته شوند!

از جمله این ملاحظات می توان به موارد زیر اشاره مرد:

1) مشاوره با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی:

قبل از شروع فیناستراید، بسیار مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، ترجیحاً یک متخصص پوست یا متخصص ریزش مو مشورت کنید. آنها وضعیت خاص شما را ارزیابی کرده و در مورد مناسب ترین برنامه درمانی راهنمایی خواهند کرد.

2) داروهای تجویزی

فیناستراید فقط با نسخه در دسترس است و باید دقیقاً طبق دستور یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مصرف شود. خوددرمانی یا تهیه آن بدون نسخه توصیه نمی شود.

3) صبر کلید است

نتایج فیناستراید فوری نیست. ممکن است چندین ماه استفاده مداوم طول بکشد تا متوجه بهبود قابل توجهی در تراکم و رشد مجدد مو شوید.

4) عوارض جانبی بالقوه

در حالی که فیناستراید به طور کلی به خوبی تحمل می شود، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند. اینها می تواند شامل تغییرات در عملکرد جنسی، نوسانات خلقی، و به ندرت، بثورات پوستی باشد.

در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی، ضروری است که به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید.

5) تعهد دراز مدت: 

برای حفظ فواید فیناستراید باید به طور مداوم مصرف شود. قطع دارو ممکن است منجر به معکوس شدن رشد مجدد و نگهداری مو شود.

چطور با جایگزین فیناستراید ریزش موهایم قطع شد!!

همان طور که در قسمت های فوق ذکر شد، مصرف قرص فیناستراید برای بانوان مضر است و بانوان باید از مصرف این دارو پرهیز کنند.

اما خوشبختانه جایگزین هایی برای درمان ریزش مو در بانوان به جای این قرص وجود دارند که انواع جایگزین فیناستراید برای بانوان از قبیل زیر هستند:

1) مزوتراپی

مزوتراپی روش بسیار مناسبی برای درمان ریزش مو در بانوان است که در این روش مواد مورد نیاز برای مو مستقیما و به صورت موضعی در پوست سر و در قسمت هایی که دچار ریزش مو هستند، تزریق می گردد.

در این روش

دارو به بخش های دیگر بدن سرایت نمی کند و مانند قرص فیناستراید بخش های دیگر را بدن را درگیر نخواهد کرد.

مزوتراپی فاقد هر گونه درد و خونریزی است و بانوان می توانند به راحتی از این روش برای درمان ریزش مو خود استفاده کنند و آن را جایگزین فیناستراید نمایند.

بیشتر بخوانید:‌ آیا مزوتراپی باعث رشد مجدد مو میشود

2) پی آر پی

تکنیک پی آر پی نیز از دیگر روش های مناسب برای درمان ریزش مو در بانوان است که در این روش پلاسمای غنی از پلاکت را وارد خون می کنند و با تزریق این ماده به خون، پوست برای رشد مجدد موها تحریک می شود و در نهایت شخص می تواند رشد مجدد موهای خود و جلوگیری از ریزش مو را شاهد باشد.

فیناستراید برای زنان

بهترین زمان مصرف فیناستراید

بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید برای ریزش مو، مصرف این دارو معمولاً روزانه یک مرتبه است. (و یا مطابق تجویز پزشک)

9 علت ریزش مو در زنان که بهتر است بدانید!

از جمله مهم ترین عواملی که باعث ریزش مو در زنان می شود، می توان به موارد ذکر شده در قسمت زیر اشاره کرد:

1) آلوپسی آندروژنتیک (ریزش موی زنانه):

علت: استعداد ژنتیکی حساسیت به آندروژن ها (هورمون های مردانه) که منجر به کوچک شدن فولیکول مو و در نهایت نازک شدن مو می شود.
ویژگی ها: معمولاً با گشاد شدن قطعه و نازک شدن تدریجی در قسمت تاج شروع می شود. همچنین ممکن است شامل عقب رفتن خط مو باشد.

2) تلوژن افلوویوم:

علت: یک شوک یا استرس ناگهانی مانند زایمان، جراحی، بیماری یا کاهش وزن قابل توجه می تواند چرخه رشد مو را مختل کند و منجر به ریزش بیش از حد مو شود.
ویژگی ها: افزایش ریزش مو معمولاً چند ماه پس از رویداد محرک اتفاق می افتد.

3) کم خونی و کمبودهای تغذیه ای:

علت: دریافت ناکافی مواد مغذی ضروری مانند آهن، ویتامین ها (به ویژه بیوتین و اسید فولیک) و پروتئین می تواند منجر به ریزش مو شود.
ویژگی ها: مو ممکن است نازک، خشک و شکننده شود.

4) عدم تعادل هورمونی:

علت: نوسانات هورمونی به دلیل شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اختلالات تیروئید یا یائسگی می تواند چرخه رشد مو را مختل کند.
ویژگی ها: ریزش مو ممکن است منتشر و اغلب با علائم دیگر همراه باشد.

5) آلوپسی آره‌اتا:

علت: آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش مو می شود.
ویژگی ها: نواحی دایره ای و تکه تکه ریزش مو در پوست سر یا سایر قسمت های بدن.

6) داروها و درمان ها:

علت: برخی داروها، از جمله برخی از داروها که برای سرطان، آرتریت و فشار خون استفاده می شوند، می توانند به عنوان یک عارضه جانبی منجر به ریزش مو شوند.
ویژگی ها: ریزش مو ممکن است پس از قطع دارو منتشر و برگشت پذیر باشد.

 7) استایل بیش از حد و آسیب حرارتی:

علت: استفاده مکرر از ابزارهای حالت دهنده داغ، درمان های شیمیایی، و اقدامات خشن مراقبت از مو می تواند مو را ضعیف و آسیب برساند و منجر به شکستگی شود.
ویژگی ها: موها ممکن است وز، خشک و مستعد شکافتن انتهای موها به نظر برسند.

8) فشار روحی:

علت: سطوح بالای استرس مزمن می تواند چرخه رشد مو را مختل کند و منجر به ریزش مو شود.
ویژگی ها: ریزش مو ممکن است منتشر باشد و ریزش موی ناشی از استرس اغلب با مدیریت استرس قابل برگشت است.

9) شرایط پزشکی زمینه ای:

علت: برخی از بیماری های زمینه ای مانند لوپوس یا آلوپسی توتالیس می توانند باعث ریزش شدید مو شوند.
ویژگی ها: الگوهای ریزش مو بسته به شرایط خاص متفاوت است.

سخن پایانی

قرص‌های فیناستراید، اگرچه عمدتاً برای بیماری‌های مردانه استفاده می‌شوند، اما در موارد خاصی از ریزش موی زنانه امیدوارکننده هستند.

اگر فیناستراید را برای ترمیم مو در نظر می گیرید، بسیار مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید که می تواند نیازهای خاص شما را ارزیابی کند و در مورد مناسب بودن این درمان راهنمایی ارائه دهد.

در حالی که فیناستراید ممکن است از نظر رشد مجدد و نگهداری مو فوایدی داشته باشد، همیشه باید تحت نظارت حرفه ای استفاده شود و عوارض جانبی و ملاحظات احتمالی باید به طور کامل مورد بحث قرار گیرند. برای بسیاری از زنان، فیناستراید یک راه حل بالقوه در سفر آنها به موهای سالم تر و شاداب تر است.

تماس با ما

فرم مشاوره

نام و نام خانوادگی*
ارسال دیدگاه
Subscribe
Notify of
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
View all comments
شیرین
2 years ago

قرص فیناستراید برای ریزش مو زنان مناسبه؟

faeze
2 years ago

قرص فینوپروست هم همین فیناستراید هست

آنچه در این مقاله می خوانید!