راه های از بین بردن عوارض فیناستراید چیست؟

عوارض فیناستراید
آنچه در این مقاله می خوانید!

برای اینکه در خصوص از بین بردن عوارض فیناستراید با شما عزیزان صحبت کنیم، لازم است که ابتدا فیناستراید را معرفی نماییم.در ادامه با مرکز موی ایندرا همراه باشید.

با توجه به این موضوعات اشخاصی که به کچلی، تاسی سر و کم مویی دچار هستند، در صدد پیدا کردن راهی می باشند که با استفاده از آن به درمان ریزش موی خود بپردازند و یا از ریزش مو جلوگیری کنند.

با توجه به این موضوعات، یکی از دارو ها و راه های درمانی که در خصوص ریزش مو وجود دارد و توسط پزشکان توصیه می شود، فیناستراید است.

آیا می دانید فیناستراید چیست؟

فیناستراید ماده ای پزشکی است که در زمان های گذشته برای درمان بیماری پروستات تجویز می شده است. اما افرادی که این دارو را برای درمان بیماری پروستات خود استفاده می کردند، بعد مدتی متوجه کاهش ریزش موی خود شدند و دریافتند که با استفاده از این دارو موهای آن ها به صورت مجدد رشد می کند.

از بین بردن عوارض فیناستراید
از بین بردن عوارض فیناستراید

پس از بررسی وضعیت بیماران پروستاتی که از این دارو استفاده می کردند، تحقیقاتی بر روی فیناستراید توسط محققین انجام گرفت و مشخص شد که این دارو واقعا بر روی ریزش مو تاثیر گذار است و می توان از آن با دوز یک میلی گرم در روز برای کنترل ریزش مو استفاده کرد.

عوارض فیناستراید چیست؟

از جمله مهم ترین عوارض این دارو شامل:

این عارضه در افرادی که این دارو را مصرف می کنند بسیار شایع است. این عارضه بر اساس مطالعات صورت گرفته به صورت کم و در مقیاس کوچکی ظاهر می شوند.

عوارض دیگری مانند: بزرگ شدن پستان در خانم ها و یا ایجاد حساسیت در ناحیه پستان و همچنین احساس درد در بیضه آقایان است که این عوارض شایع نیستند و احتمال وقوع آنها کم است. اما به هر حال این عوارض در صورت پدیدار شدن باعث نگرانی افراد می شوند.

در رابطه با عوارض فیناستراید لازم به ذکر است که

این دارو برای بانوان باردار و آقایانی که در دوره باروری قرار دارند، دارای منع مصرف است و منع استفاده از آن توسط این افراد بسیار موضوع جدی و پر اهمیتی است، زیرا این دارو باعث ایجاد تغییر در دی هیدروتستوسترون می شود و باعث تغییر حالت در دستگاه تناسلی جنین می گردد.

به همین دلیل

استفاده از این دارو حتی به صورت تست برای خانم های باردار ممنوع است. حتی لازم به ذکر است که پزشکان به قدری این موضوع را جدی می دانند که دست زدن بانوان باردار به این دارو را نیز ممنوع کرده اند.

عوارض برگشت ناپذیر فیناستراید
عوارض برگشت ناپذیر فیناستراید

بیشتر بخوانید: درمان ریزش موی مردان

عوارض وحشتناک فیناستراید (حتما بخوانید!)

علاوه بر عوارض ذکر شده در قسمت فوق این دارو دارای عوارض جانبی دیگری نیز می باشد که عبارتند از:

1 ناتوانی در نعوض آقایان
2 ایجاد افسردگی
3 ایجاد درد در بیضه ها
4 ایجاد مشکل در انزال و یا کاهش انزال
5 بروز مشکل در تنفس
6 بروز تغییرات در سینه افراد مانند: افزایش سایز و بر آمدگی
7 بثورات جلدی
8 ایجاد تورم در صورت و یا لب
9 خارش
10 کهیر

آقایان برای از بین بردن عوارض فیناستراید باید چه کنند؟

آقایان نیز می توانند مانند بانوان از فیناستراید برای درمان ریزش مو استفاده کنند، اما همان طور که می دانید مصرف این دارو برای آقایان نیز همراه با عوارض است که آقایان برای از بین بردن این عوارض باید داروی فیناستراید را به میزان لازم و تحت تجویز پزشک مصرف کنند و از استفاده بیش از حد و دائم آن بپرهیزند.

در صورتی که آقایان در مصرف این دارو به رعایت این اصول توجه کنند، مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.

از بین بردن عوارض فیناستراید

افرادی که بر اثر استفاده از این دارو و یا قرص آزارام دچار عوارض جانبی شده اند و دیگر تحمل وضعیت ایجاد شده برای خود را ندارند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند و مصرف دارو را قطع نمایند.

در صورتی که

بعد از قطع مصرف این دارو همچنان عوارض جانبی وجود داشتند، باید با پزشک مربوطه مشورت شود و در رابطه با درمان های جایگزین در خصوص ریزش مو از پزشک معالج مشاوره گرفته شود.

مصرف یک روز در میان فیناستراید
مصرف یک روز در میان فیناستراید

بیشتر بخوانید: درمان ریزش موی زنان

تاثیر مصرف یک روز در میان دارو در از بین بردن عوارض

عده ای از افراد برای از بین عوارض این دارو اقدام به مصرفه یک روز میان آن می کنند.

اما در این خصوص لازم به ذکر است که

دوز روزانه ای که برای استفاده از این دارو توسط پزشکان توصیه شده است به میزان 1 میلی گرم است و در صورتی که به میزان کمتری از آن استفاده شود تاثیر این دارو  بر روی ریزش مو به صورت بسیار کم و بسیار ناچیز خواهد بود.

با این وجود

افرادی که قصد دارند تا به از بین بردن عوارض فیناستراید بپردازند، بهتر است که به صورت کلی مصرف این دارو را قطع کنند، زیرا کم کردن دوز مصرف کمکی به آنها نخواهد کرد.

از بین بردن عوارض فیناستراید در دوران بارداری و در خصوص بچه دار شدن:

از آنجایی که استفاده از این دارو توسط آقایان در دوره باروری بر روی مایع منی آنها نیز تاثیر می گذارد، استفاده از آن در دوره باروری هم برای آقایان و هم برای بانوان ممنوع است. زیرا مایع منی آنها ممکن است که حاوی این دارو باشد و باعث تاثیر بر روی جنین شود.

در نتیجه

برای از بین بردن از بین بردن عوارض فیناستراید در دوران بارداری و در رابطه با بچه دار شدن، باید یا مصرف این دارو به صورت کامل قطع شود و یا از انواع روش های جلوگیری طبیعی مانند: کاندوم استفاده شود تا از دخول منی و آسیب رسیدن به جنین جلوگیری شود.

استفاده از داروهای جایگزینی برای از بین بردن عوارض فیناستراید

اشخاصی که نمی خواهند به عوارض مربوط به فیناستراید دچار شوند، می تواند از راه های درمان دیگر و یا داروهای دیگر برای ترمیم موهای خود استفاده کنند که مهم ترین جایگزین ها برای فیناستراید به شرح زیر هستند:

1) کاشت مو

کاشت مو همان طور که می دانید از رایج ترین روش های ترمیم مو است که امروزه استقبال زیادی از آن صورت گرفته است و افرادی بسیار زیادی از این روش برای ترمیم موهای خود استفاده می کنند.

کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود که جدیدترین روش آن sut است و از بهترین و محبوب ترین روش های کاشت مو به حساب می آید.

در کاشت مو گرافت های مو از بانک مو برداشته می شوند و به قسمت های خالی پیوند زده می شوند.

نتیجه حاصل از کاشت مو کاملا دائمی است و تا پایان عمر فرد باقی می ماند که این مساله باعث روی آوردن عده زیادی به این روش شده است.

جایگزین فیناستراید
جایگزین فیناستراید

2) استفاده از داروی ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل از دیگر دارو هایی است که می توان آن را جایگزین فیناستراید کرد و از آن برای ترمیم موهای از دست رفته کمک گرفت. ماینوکسیدیل به صورت موضعی بر روی سر ریخته می شود و باید آن را بر روی سر ماساژ داد.

از این دارو

هم بانوان و هم آقایان برای ترمیم موهای از دست رفته خود استفاده می کنند. اشخاصی که قصد دارند تا با استفاده از این دارو به ترمیم موهای خود بپردازند، باید روزی دو مرتبه از ماینوکسیدیل استفاده کنند.

ماینوکسیدیل را میتوان بدون تجویز و یا نسخه پزشک نیز دریافت کرد و آن را مورد استفاده قرار داد اما بهتر است که مصرف آن زیر نظر پزشک انجام شود تا مشکلی برای فرد ایجاد نگردد.

بیشتر بخوانید: درمان ریزش موی ارثی

کلام پایانی

در انتها با توجه به ویژگی های داروی فیناستراید، عوارض آن و راه های از بین بردن عوارض فیناستراید که برای شما عزیزان شرح دادیم، باید گفته شود که برای جلوگیری از هر گونه عارضه در خصوص استفاده از این دارو، حتما مطالب ذکر شده در قسمت های فوق که در رابطه با عوارض و راه های از بین بردن آنها بود، توجه کنید.

با در نظر گرفتن آنها به مصرف این دارو بپردازید تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری کنید.

تماس با ما

فرم مشاوره

نام و نام خانوادگی*
ارسال دیدگاه
Subscribe
Notify of
5 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
View all comments
قربانی فیناستراید
1 year ago

اگه میخواین با نابودی بیضه ها و پروستات، خوشگل باشین و موهاتون نریزه فیناستراید و دوتاستراید بهترین گزینه هستن.
قبل از مصرف این قرص و دو سال بعد از قطع مصرف قرص ازمایش اسپرم بدین و تفاوت رو احساس کنید.
این تجربه عقیم شدن من با مصرف فیناستراید بود. الان دیگه نمیتونم به طور طبیعی بچه دار بشم و باید حتما از لقاح مصنوعی استفاده کنیم

محسن

من هم متاسفانه همین بلا سرم اومده و نمیدونم چه خاکی توی سرم بریزم ، امیدوارم یه راهی پیدا کنم ، حتی نمیدونم پیش چه دکتری برم که با یه داروی دیگه بدترش نکنه
توروخدا راهنماییم کنید اگه چیزی میدونید

سامان سامی
6 months ago

سلام منم چند ماه قرص فیناستراید رو مصرف کردم و الان بعد یک سال قطع دارو بازهم مشکل نعوض دارم

بدبخت شده
4 months ago

ده سال از مصرفش گذشته
کلی هم دکتر رفتم.دکتر های مختلف
اما خوب نشدم
خودتونو بدبخت نکنید

Keyvan
Reply to  بدبخت شده
6 days ago

سلام . میشه بگی چه دوزی رو چند وقت مصرف کردی ؟ و عوارضش برات چی بوده ؟

آنچه در این مقاله می خوانید!