دانستنی

درمان ریزش موی سکه ای و ریش با سیر و خواص آن

آیا با خواص  سیر آشنا هستید؟ آیا سیر برای درمان ریزش مو سکه ای و تقویت ریش مناسب است؟ آیا می خواهید با استفاده از راهکار های خانگی و ساده به درمان ریزش مو سکه ای خود بپردازید؟ چنانچه قصد دارید از رابطه موجود در میان سیر و درمان ریزش مو سکه ای مطلع شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. در ادامه با مرکز موی ایندرا همراه باشید.

خواص سیر

سیر از جمله سبزیجاتی است که خواص بسیار زیادی دارد و در سلامتی کل بدن بسیار مفید است و علاوه بر اینکه سلامتی قلب و عروق را به ارمغان می آورد، برای فشار خون، سرطان روده، آلزایمر و … نیز مفید است و یکی از کاربرد های سیر مربوط به درمان ریزش مو می شود و همان طور که می دانید امروزه در بازار شامپو سیر نیز یافت می شود که این امر به علت خواص بی نظیر سیر برای مو است.

خواص سیر برای درمان ریزش مو سکه ای

سیر دارای مقدار زیادی سولفور و سلنیوم است که برای رشد ساقه مو بسیار مفید می باشد.  همچنین مواد دیگری از قبیل: پتاسیم، روی، آهن و ویتامین b نیز در این ماده قرار دارند که از این رو استفاده از سیر و روغن آن باعث رشد یافتن تارهای مو می شود. اما با توجه به اینکه سیر بر روی پوست تاثیر می گذارد و عملکرد قوی دارد، توصیه می شود که آن را برای درمان ریزش مو سکه ای با مواد دیگری ترکیب کنند و سپس استفاده نمایند که در ادامه برخی از این ترکیبات را برای شما شرح خواهیم داد.

درمان ریزش و ریش با سیر

ریزش موی سر پدیده و در واقع بیماری است که از قدیم الایام وجود داشته و در گذشته به طاسی یا کچلی معروف بوده است. این بیماری علت های گوناگونی دارد و مردو زن هم نمیشناسد، تنها تفاوتی که وجود دارد در این است که شدت درگیر شدن خانم ها با این بیماری بسیار کمتر از آقایان است. در این مطلب به تمام انواع ریزش مو، روش های درمانی هر کدام و همچنین روش درمانی علی الخصوص درمان ریزش موی سکه ای با سیر می پردازیم که بسیار می تواند برایتان مفید واقع شود.

علت های ریزش مو

ریزش موی سر علت های متفاوتی دارد که بسیاری از آن ها قابل درمان و حتی پیشگیری می باشند. در ادامه به علت های ریزش مو اشاره خواهیم کرد. البته بیماری ریزش موی بدن و  راه های درمانی و راه های جلوگیری از ریزش موی سر را نیز در قسمت های دیگری بیان خواهیم نمود.

وراثت

یکی از شایع ترین و بیشترین ریزش های موی سر در آقایان و خانم ها به علت وراثتی بودن این خصیصه است. در چنین مواردی که به خصوص در آقایان مشاهده می شود کافی است به افراد نزدیک فرد توجه کنیم، غالبا اگر طاسی به دلیل وراثت باشد، پدر، برادران، عموها و…هم این ویژگی را با شدت های مختلف کم و یا زیاد خواهند داشت. البته این ریزش در سنین کودکی و حتی نوجوانی و اوایل جوانی آن چنان مشهود نیست، بلکه به طور معمول از سن سی سالگی به بعد است که می توان شاهد ریزش موی سر فرد بود.

معمولا اگر کچلی به این دلیل اتفاق بیفتد، در آقایان از عقب تر رفتن خط رویش مو شروع می شود و به مرور این خط تا جایی پیش می رود که وسط سر کاملا طاس و اطراف آن با مو باقی خواهد ماند. اما در خانم ها کچلی ارثی به این شکل بروز نمی کند، بلکه به کم پشت شدن موها و نازک شدن تارهای مو ختم می شود.

درخواست تماس

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

آسیب های جسمی

شاید باورتان نشود اما آسیب های جسمی نیز می توانند باعث ریزش موی سر شوند. آسیب هایی که بر اثر تصادفات، افتادن، شکستن سر و مواردی از این قبیل پیش می آیند همگی ممکن است باعث ریزش موی سر شوند. اما خبر آن است که پس از التیام یافتن بدن می توانید مطمئن از رشد مجدد موهایتان باشید.

بارداری، زایمان و شیردهی

در خانم ها طی دورانی که کودک بیشترین ارتباط جسمی و فیزیکی را با مادر دارد، ریزش مو در 99 درصد مواقع اتفاق می افتد. این اتفاق به دلایلی همچون اختلالات و به هم ریختگی های هورمونی، کم شدن مواد معدنی بدن از طریق حاملگی یا شیردهی رخ می دهد که قابل جبران نیز می باشد.

فشار های احساسی و روانی

علاوه بر فشارهای جسمی و تغییرات شرایط جسمی که باعث ریزش مو می شوند، فشارهای روحی نیز به خودی خود و حتی گاهی بسیار بیشتر از فشارهای جسمی می توانند باعث ریزش موهای شما شوند. این فشارها شامل مواردی همچون استرس، ترس، غم و اندوه، افسردگی های کوتاه مدت و مزمن و…می شوند. در صورتی که بتوانید علت اصلی ریزش مو را که یکی از موارد ذکر شده می باشد پیدا کرده و آن را درمان کنید موهایتان مجددا رشد خواهد کرد.

انواع ریزش مو

ریزش های مو انواع و اقسام مختلفی دارند که بر طبق الگوهای خاصی ریزش پیدا خواهند کرد. انواع ریزش ها را می توان به گروه های زیر تقسیم بندی کرد. ممکن است اسامی انواع ریزش مو را که در زیر مشاهده می کنید برایتان بسیار عجیب به نظر برسد و حتی این اسامی به سرعت در ذهنتان ثبت نشود، اما نگران نباشید زیرا اغلب آن ها همچون ریزش موی آره آتا دارای نام های عمومی و متداولی همچون ریزش موی سکه ای نیز می باشند که در ادامه در مورد درمان ریزش موی سکه ای با سیر  توضیح خواهیم داد.

ریزش موی آره آتا

ریزش موی آلوپسی آره آتا یکی از این نوع ریزش موها به شمار می آید که در متون گذشته در مورد انواع روش درمان آلوپسی مطالبی را ارائه داده بودیم که این نوع ریزش مو به ریزش موی سکه ای نیز معروف می باشد به صورت قسمت هایی گرد و کوچک بر روی سر به وجود می آیند. در این نوع ریزش فقط موها می ریزد و هیچ التهاب یا قرمزی روی پوست دیده نمی شود. اما دلیل این نوع ریزش چیست؟

مهم ترین دلیل این ریزش موی آلوپسی مربوط به استرس و اضطراب است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن انسان به ریشه های مو حمله کرده و چنین ریزشی به وجود بیاید. اما جای شکرش باقی است که ریشه های مو به طور کلی نابود نمی شوند و احتمال درمان این نوع کچلی بالا است. ریزش موی آره آتا ممکن است حتی باعث ریزش موهای بدن هم شود و گاهی می تواند به قدری بزرگ شود که کل فضای پوست سر را در بر بگیرد.

ریزش موی تلوژن

ریزش موی تلوژن نیز علت های مختلفی دارد که اصلی ترین و مهم ترین علت آن مربوط به استرس و فشارهای عصبی می شود اما تفاوتی که با ریزش آره آتا دارد این است که ریزش تلوژن حدودا چهار ماه پس از رفع شدن عامل استرس ایجاد می شود. نوع ریزش آن نیز به صورت پراکنده و تار به تار است.

ریزش موی آندروژنیک

ریزش آندروژنیک به علت بر هم خوردن تعادل هورمون های آندروژن به وجود می آید. البته این ریزش مو از آن نوع ریزش هایی است که تقریبا همه ی افراد گرفتار آن می باشند.

ریزش موی آناژن

حتما افراد بسیاری را دیده اید که تحت شیمی درمانی و یا رادیو ترابی قرار گرفته اند و تمامی موها، مژه ها، ابروها و…بدنشان ریخته است. در واقع علت اصلی این ریزش قوی بودن داروهای شیمیایی است که بسیار هم شدید باعث ریزش مو می شود اما ریزش آناژن قابل درمان و قابل بازگشت است.

ریزش موی تریکوتیلومانیا

این نوع ریزش خواستگاه و علتی کاملا انسانی دارد، شاید تعجب کنید اما در این مدل ریزش کندن موها توسط خود شخص است اتفاق می افتد و باعث کاهش تدریجی موهای باقی مانده می شود.

 

درمان ریزش موی سکه ای

 

درمان ریزش موی سکه ای با سیر

در مورد این موضوع باید بدانید که ریزش موی سر را شاید بتوان با درمان های خانگی همچون سیر درمان کرد و بهبود بخشید، اما به شرطها و شروطها. یکی از مهم ترین شرط هایی که برای این کار وجود دارد آن است که ریزش موهایتان شدید نباشد زیرا در مورد درمان های خانگی فقط می توان در مواردی به مفید بودن آن ها اکتفا کرد که شدت بیماری زیاد نیست.

مسئله ی دوم آن است که بایستی علت ریزش موی سر خود را پیدا کنید تا متوجه شوید که آیا می توان آن را درمان کرد یا خیر؛ بر فرض مثال اگر ریزش و یا نازک شدن موهای شما به دلیل وراثت باشد روش های درمانی مختلف من جمله روش های درمانی که با سیر هستند هیچگونه تاثیری ندارند و تنها وقت تلف کردن هستند.

اما اگر این ریزش ها به دلایلی همچون اختلالات هورمونی، استرس، زایمان و بارداری و…باشند بایستی در ابتدا مشکل را حل کرده و سپس درمان با سیر را آغاز کنید. روش های درمانی با سیر نیز متنوع هستند که هر کدام را همراه با ماده ای دیگر به کار می برند تا بتوانند درمان را کامل تر کرده و نتایج موثرتری را داشته باشند. اما چرا سیر برای درمان ریزش موی سکه ای موثر است؟ مهم ترین خواصی که می توان به آن ها اشاره کرد داشتن خواص آنتی اکسیدانی و حفاظت از سلول ها در مقابل رادیکال های آزاد، داشتن مواد معدنی همچون پتاسیم، سلنیوم، روی، آهن و ویتامین ب است.

ترکیبات سیر برای درمان ریزش موی سکه ای و ریش

برخی از ترکیبات سیر و راهکار های استفاده از سیر برای درمان ریزش موی سکه ای و ریش از قبیل زیر هستند:

ماسک سیر برای درمان ریزش مو سکه ای

برای استفاده از این ماسک باید سیر ها را به خوبی پوست بکنید و سپس روغن زیتون را گرم کنید و آن را با سیر به خوبی مخلوط نمایید. سپس آن را در یک شیشه در بسته بریزید و اجازه دهید که به مدت دو الی سه روز در شیشه بماند. بعد از گذشتن مدت زمان مورد نظر ترکیب را بر روی موهای خود بمالید و اجازه دهید که به مدت یک ساعت بر روی موها باقی بماند و در انتها نیز آن را بشویید.

ترکیب آب سیر و عسل

یکی از ساده ترین روش ها می باشد. آب سیر را گرفته و با مقداری عسل به صورت مساوی مخلوط نمایید، پس از آن که به مدت بیست دقیقه موهای خود را با این مخلوط مالش دادید می توانید آن را بشویید. اما فراموش نکنید که برای گرفتن نتیجه ی درست بهتر است حداقل دو بار در هفته این کار را انجام دهید.

ژل سیر

حدود 13 سال پیش بر روی افرادی که از بیماری ریزش سکه ای مو رنج کی بردند تحقیقاتی انجام شد. این افراد از کرم کورتون برای درمان این بیماری استفاده می کردند اما برخی از آن ها همراه با استفاده از کورتون از ژل سیر نیز استفاده می کردند که باعث شد در نهایت نتایج بهتر و عالی تری را به صبت برسانند.

ترکیب آب سیر و روغن نارگیل

برای درمان ریزش موی سکه ای ترکیب شیر و عسل برای رشد موها مناسب بود، در حالی که ترکیب نارگیل و عسل برای مبارزه با ریزش موی سکه ای مفید است. اما چطور می توان از این روش استفاده کرد؟ بایستی آب سیر و روغن نارگیل به یک نسبت با هم ترکیب شوند؛ زمانی که روغن نارگیل را با استفاده از شعله و حرارت غیر مستقیم کمی گرم کردید می توان موها را با آن ماساژ داده و پس از آن که به مدت 20 دقیقه آن را روی سرتان باقی گذاشتید می توانید بشوریدش. انجام دو الی سه بار این کار در هفته می تواند باعث بهبود علائم بیماری شود.

آیا شامپو سیر نیز مانند خود سیر برای درمان ریزش مو سکه ای مفید است؟

با توجه به اینکه برای تقویت مو شامپو سیر نیز در بازار یافت می شود، اما با این وجود توصیه ما این است که به جای استفاده از شامپو سیر از ترکیبات ذکر شده در قسمت فوق استفاده کنید زیرا شامپو هایی که به صورت کارخانه ای تولید می شوند، خالص نیستند و ترکیبات دیگری نیز به همراه دارند. از این رو معمولا میزان تاثیر گذاری این نوع شامپو ها در مقایسه با ماده طبیعی بسیار کمتر است.

مسلما اگر به جای استفاده از شامپو سیر که دارای میزان زیادی ناخالصی است، از خود سیر طبیعی برای درمان ریزش مو سکه ای استفاده کنید، نتیجه بسیار بهتر و سریع تری را دریافت خواهید کرد.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که در تمامی زمینه های دیگر نیز استفاده از ماده طبیعی، بسیار بهتر از مصرف محصولات شرکتی است و نتیجه موفقیت آمیز تری دارد.

اما از آنجایی که در تمامی اقات مثلا در زمان مسافرت نمی توان این ترکیبات را به راحتی تهیه کرد، در چنین مواقعی می توان به جای مصرف سیر طبیعی از شامپوی آن استفاده کرد.

سخن پایانی

دوستان و هموطنان عزیز و گرامی به کمک راهکار های ذکر شده در این مطلب در خصوص درمان ریزش موی سکه ای و ریش با سیر، می توانید از این راهکارها استفاده کنید و موهای خود را با صرف کمترین هزینه تقویت نمایید.

چنانچه ریزش موی سکه ای شما در مراحل اول قرار دارد و توان پرداخت هزینه مورد نیاز برای مراجعه به پزشک را ندارید و یا به هر دلیل دیگری تمایل ندارید به پزشک مراجعه کنید، پیشنهاد ما به شما این است که از این تکنیک ها و راهکارها استفاده کنید.

خصوصا با توجه به اینکه سیر یک ماده طبیعی است و مانند دارو های شیمیایی عوارض ندارد، استفاده از آن نه تنها برای مو بلکه برای بخش های دیگر بدن شما نیز مفید خواهد بود. پس در نتیجه علاوه بر تهیه تکریبات ذکر شده در قسمت فوق سعی کنید که مصرف سیر را در برنامه غذایی خود نیز بگنجانید و دائما این ماده مفید را مصرف نمایید تا سلامتی شما حاصل گردد.

امیدواریم که از تمامی مطالب ذکر شده در این مقاله استفاده کرده باشید. چنانچه به دریافت اطلاعات دیگری در رابطه با ریزش مو سکه ای نیاز دارید، می توانید در وب سایت ما سایر مقالات را نیز در این زمینه مطالعه کنید.

 

از این رو در صورتی که سوالاتی در مورد ترمیم مو آلوپسی و یا دارید میتوانید با شماره های ترمیم موی ایندرا تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دهند.

انواع کاشت مو

کاشت مو

1- کاشت مو به روش sut

2- کاشت مو به روش fit

3- کاشت مو به روش fut

4- کاشت مو به روش bht

5- کاشت مو به روش fci

6- کاشت مو به روش dhi

7- کاشت مو به روش fue

ترمیم یا پروتز مو

1- پروتز مو  2- انواع پروتز مو  3- ترمیم مو 4- ترمیم موی خانم ها  5- ترمیم موی آقایان

بیشتر بخوانید

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ارتباط از طریق واتساپ مسنجر اینستاگرام تلگرام اسکایپ مکالمه تلفنی پیامک ایمیل
×
مکالمه تلفنی
باز کردن بستن