آلوپسی چیست و عوامل بروز و درمان آلوپسی کدام است؟

فهرست مطالب

آلوپسی چیست؟ ترمیم مو پسوریازیس و یا ترمیم مو لوپوس برای آلوپسی مناسب است؟ ریزش یا کاهش موی سر و یا دیگر نقاط بدن را آلوپسی گویند و این از دست دادن می تواند از قسمت از بدن باشد و باعث ایجاد تنش روحی در فرد می شود.

از جمله مشکلاتی که امروزه افراد زیادی را به خود درگیر کرده است، طاسی سر و یا آلوپسی است که این بیماری مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورده است و زیبایی آنها را تحت تاثیر خود قرار داده است.
از دست رفتن زیبایی ظاهری ضربه های روحی و روانی بدی را در فرد ایجاد می کند و باعث بروز افسردگی می شود و ترس از حضور در اجتماع را برای آنها به وجود می آورد. همچنین مشکلات روحی روانی دیگری نیز برای افرادی که زیبایی ظاهری خود را از دست داده اند نیز ایجاد می شود که ما فقط به دو مورد از این مشکلات اشاره کردیم.بر اساس این دلایل درمان بیماری آلوپسی مساله بسیار مهم و حائز اهمیتی در نظر گرفته می شود.

 

آلوپسی برخلاف بیماری ایکتیوزیس در برخی اوقات باعث ریزش موضعی یعنی بصورت تکه تکه ای و یا به حالت عمومی یعنی تمام قسمت های پوست سر دچار ریزش می شوند.

آلوپسی به 4 نوع خودش را نشان می دهد:

نوع اول: ریزش مو در این نوع به صورت تکه تکه و منطقه ای می باشد. (آلوپسی آره آتا)

نوع دوم: در این نوع که پاسخ مناسبی هم به درمان نمی دهد ریزش مو به صورت حاشیه سر یعنی دور مو، پست سر و پشت گوش ریخته می شود.

نوع سوم: این مدل که به نام توتالیس شناخته می شود موهای ابرو، مژه و بدن حفظ می شود

نوع چهارم: تمامی موهای بدن ریخته می شود و به اسم یونیور سالیس نام گذاری شده است

انواع آلوپسی

• آلوپسی آره آتا: در این مدل از آلوپسی، طاسی به صورت منطقه ای در فرد رخ می دهد و در این نوع از آلوپسی ریزش مو در یک قسمت به سرعت رخ می دهد و منطقه ای گرد مانند را ایجاد می کند.

در این مدل از طاسی اغلب بیماران دارای سن زیر 60 سال هستند که علت این بیماری می تواند مسائلی از قبیل: بروز اختلال در سیستم ایمنی بدن، کم خونی ایمنی، التهابات تیروئیدی، دیابت و یا … باشند.
اغلب افرادی که به این بیماری دچار می شوند، خود به خود بهبود می یابند و به درمان نیازی پیدا نمی کنند. اما اگر میزان بروز این بیماری در فرد شدید باشد باید از دارو های کورتون به صورت موضعی استفاده گردد.

• آلوپسی توتالیس: این مدل از آلوپسی به گونه ای است که تمامی بخش های سر را در گیر می کند و ریزش مو به صورت کامل در تمامی بخش های سر رخ می دهد. برای درمان این نوع آلوپسی داروهای مربوط به رشد مو و قطع ریزش مو وجود دارد که افراد می توانند در صورت بروز این بیماری از چنین دارو هایی استفاده کنند.

• آلوپسی یونیورسالیس: آلوپسی یونیورسال از  انواع بسیار نادر است و پر خطر ترین نوع آلوپسی است زیرا این نوع طاسی به تمامی بدن سرایت می کند و باعث ریزش مو در تمامی نقاط بدن می شود.

دلایل ابتلا به بیماری آلوپسی چیست ؟

بیماری آلوپسی مخصوص مردان و یا فقط زنان نیست بلکه هر دو به یک اندازه ممکن است مبتلا شوند

تیروئید از مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری آلوپسی است که به دلیل عدم تعادل هورمون های بدن به وجود می آید.

از دیگر عوامل موثر در ایجاد بیماری ریزش موی بدن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • استرس و نگرانی
  • عوامل ژنتیکی
  • سن و سال
  • شرایط محیطی
  • عوارض جانبی مصرف برخی از داروها

آلوپسی چیست

علایم ابتلا به بیماری آلوپسی چیست ؟

در پاسخ به سوال علائم آلوپسی چیست باید عرض کنیم از بارزترین علائم ابتلا به آلوپسی می توان موارد زیر را نام برد:

  • کاهش وزن
  • احساس افسردگی
  • نازک شدن مو به صورت تدریجی
  • رویش موهای سفید در بخش های متاثر از ریزش مو

درمان های مناسب برای بیماری آلوپسی کدام است؟

با وجود اینکه برای بیماری آلوپسی هنوز درمان قطعی در هیچ کجای دنیا ساخته نشده است، اما روش درمان آلوپسی چیست؟

ایمونوتراپی به صورت موضعی

در این شیوه از یک آلرژن تماسی قوی در ناحیه ای که دچار ریزش مو شده است، استفاده می گردد. با استفاده از این شیوه تجمع لنفوسیتهای t موجود در خون اطراف فولیکول های مو کاهش پیدا می کند و در نتیجه رشد مو بیشتر می شود.

دیفن سیپرون

در صورتی که فرد مبتلا به آلوپسی از نوع آره تا شده باشد برای وی دیفن سیپرون تجویز می شود.

دیفن سیپرون یک آلرژن تماسی قوی می باشد که بعنوان داروی ایمونوتراپیوتیک با غلظت های مشخص برای درمان این نوع آلوپسی موثر است.

تزریق کورتیکواستروئید به صورت داخل ضایعه ای

اگر بروز طاسی به صورت سکه ای باشد و یا چند ناحیه کوچک در سر را در گیر کرده باشد، اولین شیوه درمانی استفاده از این دارو است و برای انجام این کار از سوسپانسیون تزریقی تریامسینولون استوناید به میزان5/2 الی 10میلی گرم برای بیمار استفاده می گردد.
این تزریق باید به میزان دو الی سه بار مرتبه و در فواصل زمانی 4 الی 6 هفته یک بار تکرار گردد تا نتیجه مناسبی از آن حاصل شود.

محلول ماینوکسیدول

چنانچه فرد در قسمت های پوست سر، ابروها و ریش دچار ریزش مو شده باشد، با استفاده از محلول ماینوکسیدول با 2 بار در طول روز تقریبا 5 % رشد مو خواهد داشت.

کورتون

کورتون به دو صورت قرص و تزریق برای رویش مجدد مو استفاده می شود. مصرف قرص تاثیر بیشتری نسبت به تزریق موضعی کوتیزون در پوست دارد

نور درمانی

زمانی که کل موهای بدن درگیر باشد از نور درمانی کمک می گیرند. مطالعات و گزارشات حاکی از آن است که درصد موفقیت این روش بسیار بالاتر است

Topical Corticostroides

این دارو به عنوان درمان اصلی برای طاسی های از نوع سکه ای به کار می رود و در انواع طاسی های آراتا توتال که به وسیله دیفن سیپرون درمان می شوند، از این دارو به عنوان یک داروی کمکی استفاده می گردد.
در این شیوه از کورتیکوستروئیدهای قوی استفاده می گردد که استفاده از این شیوه ارزان است و به راحتی می توان آن را به کار برد.

سخن آخر

آلوپسی چیست ؟ آلوپسی که یک بیماری خود ایمنی است که در جریان این بیماری سلول های ایمنی بدن دچار خطا میشوند و فولیکول های مو را بیگانه خطاب میکنند و در صدد آسیب به آن ها بر می انگیزند تا جایی که باعث از بین رفتن فولیکول مو می شوند و ریزش های سکه ای ، مقطع ای و یا طاسی کامل را برای افراد ایجاد میکنند

از آنجا که هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد بهترین راه حل درمان برای عزیزان استفاده از روش ترمیم مو در کلینیک پروتز مو می باشدکه ترمیم مو سوختگی  برای آلوپسی میتواند موهای از دست رفته افراد را به همراه آن ها بازگرداند و با ایجاد حالت طبیعی موها زیبایی و طبیعی بودن ظاهر را به افراد هدیه دهد.

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی*

پرس و پاسخ

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا