آلوپسی چیست و عوامل بروز آن (درمان آلوپسی)

آنچه در این مقاله می خوانید!

آلوپسی چیست؟ ترمیم مو پسوریازیس و یا ترمیم مو لوپوس برای آلوپسی مناسب است؟ ریزش یا کاهش موی سر و یا دیگر نقاط بدن را آلوپسی گویند و این از دست دادن می تواند از قسمت از بدن باشد و باعث ایجاد تنش روحی در فرد می شود.

از جمله مشکلاتی که امروزه افراد زیادی را به خود درگیر کرده است، طاسی سر و یا آلوپسی است که این بیماری مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورده است و زیبایی آنها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

آلوپسی چیست؟ (بررسی جامع بیماری آلوپسی و درمان آلوپسیا)

آلوپسی برخلاف بیماری ایکتیویس در برخی اوقات باعث ریزش موضعی یعنی بصورت تکه تکه ای و یا به حالت عمومی یعنی تمام قسمت های پوست سر دچار ریزش می شوند.

[4 نوع] آلوپسی را بشناسید!!

آلوپسی به 4 نوع خودش را نشان می دهد:

  • نوع اول: ریزش مو در این نوع به صورت تکه تکه و منطقه ای می باشد. (آلوپسی آره آتا)

در این مدل از آلوپسی، طاسی به صورت منطقه ای در فرد رخ می دهد و در این نوع از آلوپسی ریزش مو در یک قسمت به سرعت رخ می دهد و منطقه ای گرد مانند را ایجاد می کند.

در این مدل از طاسی اغلب بیماران دارای سن زیر 60 سال هستند که علت این بیماری می تواند مسائلی از قبیل: بروز اختلال در سیستم ایمنی بدن، کم خونی ایمنی، التهابات تیروئیدی، دیابت و یا … باشند.

اغلب افرادی که

به این بیماری دچار می شوند، خود به خود بهبود می یابند و به درمان نیازی پیدا نمی کنند. اما اگر میزان بروز این بیماری در فرد شدید باشد باید از دارو های کورتون به صورت موضعی استفاده گردد.

  • نوع دوم: در این نوع که پاسخ مناسبی هم به درمان نمی دهد ریزش مو به صورت حاشیه سر یعنی دور مو، پست سر و پشت گوش ریخته می شود.
  • نوع سوم: این مدل که به نام توتالیس شناخته می شود موهای ابرو، مژه و بدن حفظ می شود

این مدل از آلوپسی به گونه ای است که تمامی بخش های سر را در گیر می کند و ریزش مو به صورت کامل در تمامی بخش های سر رخ می دهد.

برای درمان این نوع آلوپسی

داروهای مربوط به رشد مو و قطع ریزش مو وجود دارد که افراد می توانند در صورت بروز این بیماری از چنین دارو هایی استفاده کنند.

آلوپسی
  • نوع چهارم: تمامی موهای بدن ریخته می شود و به اسم یونیور سالیس نام گذاری شده است.

آلوپسی یونیورسال از  انواع بسیار نادر است و پر خطر ترین نوع آلوپسی است زیرا این نوع طاسی به تمامی بدن سرایت می کند و باعث ریزش مو در تمامی نقاط بدن می شود.

دلایل ابتلا به بیماری آلوپسی چیست ؟

بیماری آلوپسی مخصوص مردان و یا فقط زنان نیست بلکه هر دو به یک اندازه ممکن است مبتلا شوند. تیروئید از مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری آلوپسی است که به دلیل عدم تعادل هورمون های بدن به وجود می آید.

از دیگر عوامل موثر در ایجاد بیماری ریزش موی بدن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

1استرس و نگرانی
2عوامل ژنتیکی
3سن و سال
4شرایط محیطی
5عوارض جانبی مصرف برخی از داروها
آلوپسی چیست

4 علائم جدی ابتلا به بیماری آلوپسی

در پاسخ به سوال علائم آلوپسی چیست باید عرض کنیم از بارزترین علائم ابتلا به آلوپسی می توان موارد زیر را نام برد:

1کاهش وزن
2احساس افسردگی
3نازک شدن مو به صورت تدریجی
4رویش موهای سفید در بخش های متاثر از ریزش مو

7 نوع از بهترین درمان بیماری آلوپسی

با وجود اینکه برای بیماری آلوپسی هنوز درمان قطعی در هیچ کجای دنیا ساخته نشده است، اما روش درمان آلوپسی چیست؟

1) ایمونوتراپی به صورت موضعی

در این شیوه از یک آلرژن تماسی قوی در ناحیه ای که دچار ریزش مو شده است، استفاده می گردد. با استفاده از این شیوه تجمع لنفوسیتهای t موجود در خون اطراف فولیکول های مو کاهش پیدا می کند و در نتیجه رشد مو بیشتر می شود.

2) دیفن سیپرون

در صورتی که فرد مبتلا به آلوپسی از نوع آره تا شده باشد برای وی دیفن سیپرون تجویز می شود.

دیفن سیپرون یک آلرژن تماسی قوی می باشد که بعنوان داروی ایمونوتراپیوتیک با غلظت های مشخص برای درمان این نوع آلوپسی موثر است.

3) تزریق کورتیکواستروئید به صورت داخل ضایعه ای

اگر بروز طاسی به صورت سکه ای باشد و یا چند ناحیه کوچک در سر را در گیر کرده باشد، اولین شیوه درمانی استفاده از این دارو است.

برای انجام این کار

از سوسپانسیون تزریقی تریامسینولون استوناید به میزان5/2 الی 10میلی گرم برای بیمار استفاده می گردد.
این تزریق باید به میزان دو الی سه بار مرتبه و در فواصل زمانی 4 الی 6 هفته یک بار تکرار گردد تا نتیجه مناسبی از آن حاصل شود.

4) محلول ماینوکسیدول

چنانچه فرد در قسمت های پوست سر، ابروها و ریش دچار ریزش مو شده باشد، با استفاده از محلول ماینوکسیدول با 2 بار در طول روز تقریبا 5 % رشد مو خواهد داشت.

ترمیم مو بیماران

5) کورتون

کورتون به دو صورت قرص و تزریق برای رویش مجدد مو استفاده می شود. مصرف قرص تاثیر بیشتری نسبت به تزریق موضعی کوتیزون در پوست دارد

6) نور درمانی

زمانی که کل موهای بدن درگیر باشد از نور درمانی کمک می گیرند. مطالعات و گزارشات حاکی از آن است که درصد موفقیت این روش بسیار بالاتر است

7) Topical Corticostroides

این دارو به عنوان درمان اصلی برای طاسی های از نوع سکه ای به کار می رود و در انواع طاسی های آراتا توتال که به وسیله دیفن سیپرون درمان می شوند، از این دارو به عنوان یک داروی کمکی استفاده می گردد.

در این شیوه

از کورتیکوستروئیدهای قوی استفاده می گردد که استفاده از این شیوه ارزان است و به راحتی می توان آن را به کار برد.

ترمیم مو برای لیکن پلان

افراد مبتلا به بیماری لیکن پلان نوعی ریزش مو دایمی همراه با اسکار را تجربه می کنند و علت اصلی زمینه بیماری آنها است، این افراد برای درمان روش های کاشت مو را نمی توانند انجام دهند.

بهترین نوع درمان برای این افراد روش ترمیم موی بیماران لیکن پلان می باشد که  مانند بیماران آلوپسی باید از ترمیم مو hrt  استفاده نمایند.

سخن آخر

آلوپسی چیست ؟ آلوپسی که یک بیماری خود ایمنی است که در جریان این بیماری سلول های ایمنی بدن دچار خطا میشوند و فولیکول های مو را بیگانه خطاب میکنند و در صدد آسیب به آن ها بر می انگیزند تا جایی که باعث از بین رفتن فولیکول مو می شوند و ریزش های سکه ای ، مقطع ای و یا طاسی کامل را برای افراد ایجاد میکنند.

از آنجا که

هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد بهترین راه حل درمان برای عزیزان استفاده از روش ترمیم مو در کلینیک پروتز مو می باشدکه ترمیم مو سوختگی برای آلوپسی میتواند موهای از دست رفته افراد را به همراه آن ها بازگرداند و با ایجاد حالت طبیعی موها زیبایی و طبیعی بودن ظاهر را به افراد هدیه دهد.

تماس با ما

فرم مشاوره

نام و نام خانوادگی*
ارسال دیدگاه
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
آنچه در این مقاله می خوانید!