دانستنی

قرص آزارام یا آزاتیوپرین چیست دارد؟

در رابطه با قرص آزارام چه می دانید؟ آیا از عوارض این دارو آگاهی دارید؟ آیا شرایط استفاده از این دارو را می دانید؟ در ادامه با مرکز موی ایندرا همراه باشید.

با مطالعه این مقاله می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز در خصوص این دارو را به دست آورید.

قرص آزارام یا آزاتیوپرین

در گذشته چیزی تحت عنوان داروی شیمیایی وجود نداشت و تمام بیماری ها و امراض را با داروهای سنتی که شامل ترکیباتی از گیاهان مختلف می شدند درمان می کردند. امروزه داروهای شیمیایی و ساختگی دست بشر از جمله مواردی هستند که در وهله اول برای درمان بیماری های مختلف از ترمیم موهای سوخته گرفته تا سرطان های پیشرفته، استفاده می شوند. یکی از قرص هایی که برای درمان بیماری ها از آن استفاده می شود قرص آزاتیوپرین یا همان آزارام است.

ماهیت ساختاری و موارد استفاده قرص آزارام

قرص آزارام یا همان آزاتیوپرین به نام قرص ایموران نیز شناخته می شود. مصرف این قرص به صورت کلی برای درمان رماتیسم و بیماری ریزش موی بدن است و در واقع نوعی داروی ضد روماتیسمی است. روماتیسم نوعی بیماری استکه در نتیجه آن التهاب و درد در بافت های دارای حرکت رخ می دهد. به طور معمول روماتیسم مفصل ها و استخوان ها را درگیر می کند، بنابراین کاملا مشخص است که محل تاثیر قرص آزارام بر روی این قسمت ها است.

کاربرد و استفاده دیگر قرص آزارام برای سرکوب سیستم ایمنی و دفاعی بدن است. در زمان پیوند عضو معمولا حتی اگر فرد دهنده عضو با فرد گیرنده عضو شباهت 99 درصدی هم از لحاظ ساختار سلول هایشان داشته باشند، باز هم سیستم ایمنی بدن و گلبول های سفید می توانند عضو خارجی را تشخیص دهند. این تشخیص در زمان پیوند عضو به هیچ وجه سودمند نیست و باعث پس زده شدن پیوند می شود. مصرف داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی در زمان پس از پیوند باعث عدم توجه و همچنین عدم توانایی سیستم ایمنی در پس زدن عضو جدید میشود. قرص آزارام یکی از داروهایی است که در این خصوص استفاده می شود.

آزاتیوپرین
آزاتیوپرین

زمان مصرف قرص آزارام و یا آزاتیپرین

این دارو باید به صورت قرص خوراکی به میزان یک الی دو مرتبه در روز مورد استفاده قرار بگیرد و بهتر است که آن را همراه با غذا و یا بعد از غذا مصرف کرد. همچنین لازم به ذکر است که از آنجایی که میزان دوز مصرف این دارو به وزن افراد نیز بستگی دارد، بنابراین بهتر است که دوز مصرفی برای هر فرد توسط پزشک تعیین شود.

با این وجود معمولا دوز مصرفی برای هر فرد از 50 میلی گرم شروع می شود و در صورت صلاح دید پزشک این مقدار افزایش پیدا می کند.

درخواست تماس

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

در صورت استفاده از این دارو توجه داشته باشید که قرص آزارام به سرعت بر روی شخص اثر نمی گذارد. از این رو باید استفاده از دارو را تا زمانی که مصرف دارو اثر بخش باشد، ادامه داد.

اگر به علت مصرف این دارو هر گونه علائم و یا عوارضی در شما پدیدار شد باید آگاه باشید که این علائم پس از گذشت 6 الی 12 هفته بهبود پیدا می کنند.

تداخل دارویی قرص آزارام

در صورتی که این دارو همراه با آلوپورینول مصرف شود باعث بروز سمیت آزاتیوپرین می شود و مصرف داروهایی که باعث کاهش فعالیت مغز استخوان می شوند و همچنین داروهای پرتودرمانی و دارو های سایتوتوکسیک در صورت مصرف همزمان با آزارام باعث ایجاد عفونت و یا سرطان در افراد می گردد.

لازم به ذکر است که تداخل دارویی این قرص با واکسن های ویروسی باعث کاهش پیدا کردن پاسخ سیستم ایمنی بدن می شود و اگر از این قرص همراه با وارفارین استفاده شود نیز میزان تاثیر گذاری وارفارین کاهش پیدا می کند.

از دیگر تداخل دارویی در خصوص قرص آزارام باید به ایجاد لکوپنی در صورت مصرف همزمان آن همراه با آنزیم آنژیوتانسین اشاره کرد. داروی متوتروکسات باعث افزایش عوارض جانبی این دارو می شود و آزاتیوپرین نیز باعث کاهش غلظت سیکلوسپورین می شود.

عوارض مصرف قرص آزارام

قرص آزارام غالبا برای آلوپسی دارای عوارض جانبی آن چنانی نیست و در افراد زیادی هم دیده نمی شود، اما با اینحال بهتر است عوارض این قرص را بشناسید تا در صورت بروز هر گونه اتفاق بتوانید واکنش مناسب و به موقعی داشته باشید. فراموش نکنید که در صورت مشاهده عوارض به سرعت و پیش از هرگونه اقدام دیگری به پزشک مراجعه کنید.

از جمله عارضه هایی که ممکن است برای فرد مصرف کننده این دارو پیش بیاید موارد زیر هستند:

1-داشتن حالت تهوع یا احساس بیمارگونه

2-اسهال و استفراغ

3-کاهش چشمگیر اشتها

4-حساسیت پیدا کردن به نور آفتاب

5-عارضه های پوستی همچون ایجاد جوش های غیرطبیعی و زیاد و همچنین افزایش ریزش مو

در خصوص موارد فوق فراموش نکنید که ممکن است در اثر بیماری این عارضه ها را مشاهده کنید اما اگر این موارد به صورت شدید و بدون برطرف شدن ادامه پیدا کردند به طور حتم به پزشک مراجعه کرده و مصرف دارو را نیز قطع کنید.

نکات مهم مصرف قرص آزاتیوپرین

تاثیر گذاری طولانی مدت

قرص آزارام یا همان آزاتیوپرین همچون آنتی بیوتیک نیست که تاثیر آن را در عرض چند روز الی یک هفته بتوانید مشاهده کنید. این دارو اثر طولانی مدتی دارد و می تواند تاثیرگذاری آن حتی به 12 هفته هم بکشد؛ پس در صورتی که با مصرف مداوم و مرتب دارو هیچ نتیجه ای برایتان ملموس و محسوس نبود به فکر قطع کردن مصرف دارو نباشید و مصرف آن را تا پایان دوره تعیین شده اش ادامه دهید.

احتمال ایجاد عفونت

همان طور که گفته شد قرص آزارام روی سیستم ایمنی بدن تاثیر گذاشته و باعث سرکوب آن می شود. می دانید که سیستم ایمنی بدن، باعث می شود تا جانور یا انسان در برابر بیماری ها مقاوم شده و دچار آن ها نشود. کاملا طبیعی است که با مصرف داروی سرکوب گر سیستم ایمنی احتمال افزایش عفونت در بدن و یا حتی احتمال ایجاد سرطان های مختلف در بدن زیاد شوند.

توصیه های مهم در خصوص قرص آزارام 50

در صورت استفاده از این قرص به توصیه های ذکر شده در قسمت زیر توجه کنید:

 • قبل از مصرف دارو حتما با پزشک مشورت کنید
 • پرهیزاز مصرف دارو در صورت بروز حساسیت دارویی
 • مشورت با پزشک در خصوص بروز حساسیت دارویی به این قرص
 • پرهیز از تغییر دوز مصرف دارو به صورت خودسرانه
 • پرهیز از قطع کردن مصرف دارو به صورت خودسرانه
 • مصرف دارو بعد از غذا و یا در هنگام خواب در صورت بروز تهوع
 • در صورت ایجاد وقفه در مصرف دارو، روند مصرف را همانند قبل انجام دهید
 • اگر چند نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، با پزشک مشورت کنید
 • پرهیز از انجام هر گونه واکسیناسیون در طول مدت مصرف این قرص
 • پرهیز از تماس با افرادی که دچار بیماری های عفونی شده اند
 • در صورت بروز خونریزی سریعا به پزشک اطلاع دهید
 • رعایت مراقبت های مورد نیاز در خصوص مراجعه به دندانپزشک
 • رعایت اصول بهداشتی و بهداشت فردی در طی مصرف این دارو
 • پرهیز از مصرف قرص آزارام در دوران شیردهی و یا بارداری

عوارض قرص آزارام در بارداری و تاثیرات آن بر جنین

در صورتی که از این قرص در دوران بارداری استفاده شود ممکن است که به جنین آسیب برسد. در نتیجه در صورت استفاده از آن در دوران بارداری حتما باید پزشک را در جریان بگذارید.

به عبارت دیگر استفاده از این دارو حتی برای بانوانی که قصد باردار شدن دارند نیز خطرناک است و حتی گرد این دارو هم نباید به آنها برخورد کند.

این دارو ممکن است باعث تولد زودرس و وزن کم در جنین شود. همچنین سقط ناگهانی نیز از جمله عوارض این دارو برای جنین است. بسیاری از نوزادان بر اثر استفاده از قرص آزارام توسط مادرانشان در دوران بارداری به بیماری های لوکوپنی و یا ترومبوسیتوپنی مبتلا شده اند.

در نتیجه باید به صورت جد از مصرف این دارو در دوران بارداری اجتناب کرد.

بهترین جایگزین ها برای قرص آزارام چیست؟

همان طور که در بخش های فوقانی مطالعه کردید، قرص آزارام در جهت برطرف کردن و کنترل آلوپسی آره آتا با عوارض بسیار زیادی رو به رو است که به کار بردن و مصرف آن شاید در برطرف کردن ریزش مو موثر واقع شود، اما از طرف دیگر عوارض بسیار زیادی برای افراد ایجاد می کند؛ به همین دلیل مرکز موی ایندرا استفاده از روش های دیگر و مناسب تری را برای درمان این نوع ریزش مو به شما عزیزان تجویز می کند تا به کمک آنها از عوارض مربوط به قرص آزارام در امان باشید و در بهترین حالت ممکن به برطرف کردن مشکل ریزش مو بپردازید.

با این وجود بهترین روش های جایگزین قرص آزارام را میتوان از قبیل زیر در نظر گرفت:

پروتز مو

پروتز مو روشی است که تمامی افراد مبتلا به آلوپسی در انواع مختلف آن میتوانند برای ترمیم مو به کار ببرند. در پروتز مو که به صورت کاملا غیر تهاجمی انجام می شود، موهای طبیعی به دست آمده از دیگر افراد بر روی لایه توری مشبک قرار می گیرند و سپس با استفاده از آن بر روی سر قرار داده می شوند. انجام دادن این کار موجب می شود که ترمیم مو به راحت ترین شکل ممکن و بدون هیچ عوارضی انجام شود و افراد بتوانند زیبایی ظاهری خود را حفظ کنند و از انواع مدل موی مد نظر خود استفاده نمایند.

کاشت مو

کاشت مو برای تمامی کسانی که با آلوپسی مواجه هستند، امکان پذیر است. در این روش فولیکول های مو از بانک مو برداشته می شوند و در نواحی خالی از موی سر کاشته می شوند.

این روش از نتیجه دائمی برخوردار است که تا پایان عمر میتوان از نتایج آن بهره برد. لازم به توضیح است که اگر ابتلا به آلوپسی آره آتا موجب شده باشد که افراد بانک موی خود را از دست داده باشند هم باز امکان استفاده از روش کاشت مو برای آنها وجود دارد و در چنین شرایطی این عزیزان می توانند که از روش کاشت موی bht و یا hrt استفاده کنند.

در روش کاشت موی bht از بانک موی سایر اعضای بدن استفاده می شود و در روش hrt نیز به صورت کلی از تار موی مصنوعی برای ترمیم مو بهره گرفته می شود.

به همین دلیل کاشت مو با هر یک از روش های مختلف آن از بهترین جایگزین های آزارام محسوب می شوند که هیچ ضرری به همراه ندارند.

پی آر پی مو

پی آر پی مو روشی است که در آن از بازوی افراد به میزان بسیار کمی خون دریافت می شود و سپس این خون را با استفاده از روش های مختلفی تحت آزمایش قرار می دهند تا پلاسما و پلاکت آن از هم جدا شوند. سپس پلاسمای غنی از پلاکت را به پوست سر تزریق می کنند تا بدین شکل رشد مو تقویت شود و از ریزش مو جلوگیری به عمل آید.

در این روش هیچ ماده اضافی و مضری به بدن تزریق نمی شود بلکه از خون خود افراد بهره گرفته می شود؛ به همین دلیل استفاده از آن هیچ خطری ندارد اما برای درمان آلوپسی آره آتا باید با پزشک مشورت کنید تا دریابید که این روش در جهت آلوپسی نیز به میزان کافی موثر واقع می گردد و یا خیر.

کربوکسی تراپی مو

کربوکسی تراپی مو یک روش کاملا نوین است که در آن از گاز کربن دی اکسید استفاده می شود. در این روش گاز کربن دی اکسید به لایه میانی پوست سر تزریق می شود تا به کمک آن فولیکول های تحریک شوند و رشد انها افزایش یابد. استفاده از این روش به میزان قابل توجهی در کنترل آلوپسی آره آتا تاثیر گذار خواهد بود. لازم به توضیح است که گاز کربن دی اکسید واردد شده به بدن در این روش هیچ خطری را برای افراد بیمار ایجاد نمی کند زیرا از طریق عروق بدن از آن خارج می شود. از طرف دیگر موضعی بودن این روش میزان تاثیرگذاری آن را افزایش می دهد و به کار بردن آن در مقایسه با قرص آزاتیوپرین بسیار مناسب تر است.

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو یک روش کم تهاجمی همانند روش های فوق است که در آن مواد مورد نیاز و مغذی برای مو به صورت موضعی به لایه میانی پوست تزریق می شود و مواد مورد نیاز را در اختیار فولیکول های مو قرار میدهد. این روش می تواند در مبارزه با طاسی آره اتا بسیار موثر واقع شود و پزشکان آن را برای کسانی که با ریزش مو رو به رو هستند تجویز می کنند.

البته لازم به توضیح است که این روش باید در دفعات متعدد به کار برده شود و فقط یک مرتبه استفاده کردن از آن تاثیر کافی نخواهد داشت.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یکی دیگر از داروهای قدیمی برای برطرف کردن ریزش مو  و مبارزه با آلوپسی است که نتایج خوبی به همراه دارد. اما د رخصوص این دارو نیز عوارضی برای افراد ایجاد می شود و به همین دلیل پزشکان روش های ذکر شده در فوق را در مقایسه با این داروی موضعی بیشتر توصیه می کنند.

ماینوکسیدیل باید به روی پوست سر ریخته شود و ماساژ داده شود تا موجب تحریک فولیکول های مو و افزایش رشد انها شود. ماینوکسیدیل تا زمانی که مصرف شود تاثیر گذار خواهد بود و به محض آنکه مصرف آن قطع شود، تاثیرات آن نیز از بین خواهند رفت که این مساله برای مصرف کنندگان آن باعث ایجاد نارضایتی می شود. اما خوشبختانه روش های جدیدتر ذکر شده مشکلات مربوط به این دارو را نیز برطرف کرده اند.

سخن پایانی

در خصوص داروی ضد رماتیسم و همچنین آلوپسی آره آتا ، قرص آزارام صحبت کردیم. نکته قابل تامل در مورد این دارو و به طور کلی تمامی داروهای دیگر آن است که به هیچ وجه نباید به شکل خود تجویزی دارویی را استفاده کرد. موارد مطرح شده به منظور آشنایی با این دارو و همچنین افزایش اطلاعات شما در خصوص این قرص بود. در صورتی که دارای درد رماتیسم شدید هیچگاه به صورت خودسرانه اقدام به مصرف آزارام نکنید زیرا احتمال آن که با توجه به شرایط شما پزشک مصرف این دارو را برایتان منع کند وجود دارد.

بیشتر بخوانید

Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
View all comments
Mehdi
Mehdi
1 year ago

درود بر شما اطلاعات دارویی بسیار کامل و جامع و مفید بود .
سپاس و موفق باشید

دکمه بازگشت به بالا
ارتباط از طریق واتساپ مسنجر اینستاگرام تلگرام اسکایپ مکالمه تلفنی پیامک ایمیل
×
مکالمه تلفنی
باز کردن بستن