دانستنی

قرص آزارام یا آزاتیوپرین چیست دارد؟

در رابطه با قرص آزارام چه می دانید؟ آیا از عوارض این دارو آگاهی دارید؟ آیا شرایط استفاده از این دارو را می دانید؟ در ادامه با مرکز موی ایندرا همراه باشید.

با مطالعه این مقاله می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز در خصوص این دارو را به دست آورید.

قرص آزارام یا آزاتیوپرین

در گذشته چیزی تحت عنوان داروی شیمیایی وجود نداشت و تمام بیماری ها و امراض را با داروهای سنتی که شامل ترکیباتی از گیاهان مختلف می شدند درمان می کردند. امروزه داروهای شیمیایی و ساختگی دست بشر از جمله مواردی هستند که در وهله اول برای درمان بیماری های مختلف از ترمیم موهای سوخته گرفته تا سرطان های پیشرفته، استفاده می شوند. یکی از قرص هایی که برای درمان بیماری ها از آن استفاده می شود قرص آزاتیوپرین یا همان آزارام است.

ماهیت ساختاری و موارد استفاده قرص آزارام

قرص آزارام یا همان آزاتیوپرین به نام قرص ایموران نیز شناخته می شود. مصرف این قرص به صورت کلی برای درمان رماتیسم و بیماری ریزش موی بدن است و در واقع نوعی داروی ضد روماتیسمی است. روماتیسم نوعی بیماری استکه در نتیجه آن التهاب و درد در بافت های دارای حرکت رخ می دهد. به طور معمول روماتیسم مفصل ها و استخوان ها را درگیر می کند، بنابراین کاملا مشخص است که محل تاثیر قرص آزارام بر روی این قسمت ها است.

کاربرد و استفاده دیگر قرص آزارام برای سرکوب سیستم ایمنی و دفاعی بدن است. در زمان پیوند عضو معمولا حتی اگر فرد دهنده عضو با فرد گیرنده عضو شباهت 99 درصدی هم از لحاظ ساختار سلول هایشان داشته باشند، باز هم سیستم ایمنی بدن و گلبول های سفید می توانند عضو خارجی را تشخیص دهند. این تشخیص در زمان پیوند عضو به هیچ وجه سودمند نیست و باعث پس زده شدن پیوند می شود. مصرف داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی در زمان پس از پیوند باعث عدم توجه و همچنین عدم توانایی سیستم ایمنی در پس زدن عضو جدید میشود. قرص آزارام یکی از داروهایی است که در این خصوص استفاده می شود.

آزارام

زمان مصرف قرص آزارام و یا آزاتیپرین

این دارو باید به صورت قرص خوراکی به میزان یک الی دو مرتبه در روز مورد استفاده قرار بگیرد و بهتر است که آن را همراه با غذا و یا بعد از غذا مصرف کرد. همچنین لازم به ذکر است که از آنجایی که میزان دوز مصرف این دارو به وزن افراد نیز بستگی دارد، بنابراین بهتر است که دوز مصرفی برای هر فرد توسط پزشک تعیین شود.

با این وجود معمولا دوز مصرفی برای هر فرد از 50 میلی گرم شروع می شود و در صورت صلاح دید پزشک این مقدار افزایش پیدا می کند.

در صورت استفاده از این دارو توجه داشته باشید که قرص آزارام به سرعت بر روی شخص اثر نمی گذارد. از این رو باید استفاده از دارو را تا زمانی که مصرف دارو اثر بخش باشد، ادامه داد.

اگر به علت مصرف این دارو هر گونه علائم و یا عوارضی در شما پدیدار شد باید آگاه باشید که این علائم پس از گذشت 6 الی 12 هفته بهبود پیدا می کنند.

تداخل دارویی قرص آزارام

در صورتی که این دارو همراه با آلوپورینول مصرف شود باعث بروز سمیت آزاتیوپرین می شود و مصرف داروهایی که باعث کاهش فعالیت مغز استخوان می شوند و همچنین داروهای پرتودرمانی و دارو های سایتوتوکسیک در صورت مصرف همزمان با آزارام باعث ایجاد عفونت و یا سرطان در افراد می گردد.

لازم به ذکر است که تداخل دارویی این قرص با واکسن های ویروسی باعث کاهش پیدا کردن پاسخ سیستم ایمنی بدن می شود و اگر از این قرص همراه با وارفارین استفاده شود نیز میزان تاثیر گذاری وارفارین کاهش پیدا می کند.

از دیگر تداخل دارویی در خصوص قرص آزارام باید به ایجاد لکوپنی در صورت مصرف همزمان آن همراه با آنزیم آنژیوتانسین اشاره کرد. داروی متوتروکسات باعث افزایش عوارض جانبی این دارو می شود و آزاتیوپرین نیز باعث کاهش غلظت سیکلوسپورین می شود.

عوارض مصرف قرص آزارام

قرص آزارام غالبا برای آلوپسی دارای عوارض جانبی آن چنانی نیست و در افراد زیادی هم دیده نمی شود، اما با اینحال بهتر است عوارض این قرص را بشناسید تا در صورت بروز هر گونه اتفاق بتوانید واکنش مناسب و به موقعی داشته باشید. فراموش نکنید که در صورت مشاهده عوارض به سرعت و پیش از هرگونه اقدام دیگری به پزشک مراجعه کنید.

از جمله عارضه هایی که ممکن است برای فرد مصرف کننده این دارو پیش بیاید موارد زیر هستند:

1-داشتن حالت تهوع یا احساس بیمارگونه

2-اسهال و استفراغ

3-کاهش چشمگیر اشتها

4-حساسیت پیدا کردن به نور آفتاب

5-عارضه های پوستی همچون ایجاد جوش های غیرطبیعی و زیاد و همچنین افزایش ریزش مو

در خصوص موارد فوق فراموش نکنید که ممکن است در اثر بیماری این عارضه ها را مشاهده کنید اما اگر این موارد به صورت شدید و بدون برطرف شدن ادامه پیدا کردند به طور حتم به پزشک مراجعه کرده و مصرف دارو را نیز قطع کنید.

نکات مهم مصرف قرص آزاتیوپرین

تاثیر گذاری طولانی مدت

قرص آزارام یا همان آزاتیوپرین همچون آنتی بیوتیک نیست که تاثیر آن را در عرض چند روز الی یک هفته بتوانید مشاهده کنید. این دارو اثر طولانی مدتی دارد و می تواند تاثیرگذاری آن حتی به 12 هفته هم بکشد؛ پس در صورتی که با مصرف مداوم و مرتب دارو هیچ نتیجه ای برایتان ملموس و محسوس نبود به فکر قطع کردن مصرف دارو نباشید و مصرف آن را تا پایان دوره تعیین شده اش ادامه دهید.

احتمال ایجاد عفونت

همان طور که گفته شد قرص آزارام روی سیستم ایمنی بدن تاثیر گذاشته و باعث سرکوب آن می شود. می دانید که سیستم ایمنی بدن، باعث می شود تا جانور یا انسان در برابر بیماری ها مقاوم شده و دچار آن ها نشود. کاملا طبیعی است که با مصرف داروی سرکوب گر سیستم ایمنی احتمال افزایش عفونت در بدن و یا حتی احتمال ایجاد سرطان های مختلف در بدن زیاد شوند.

توصیه های مهم در خصوص قرص آزارام 50

در صورت استفاده از این قرص به توصیه های ذکر شده در قسمت زیر توجه کنید:

 • قبل از مصرف دارو حتما با پزشک مشورت کنید
 • پرهیزاز مصرف دارو در صورت بروز حساسیت دارویی
 • مشورت با پزشک در خصوص بروز حساسیت دارویی به این قرص
 • پرهیز از تغییر دوز مصرف دارو به صورت خودسرانه
 • پرهیز از قطع کردن مصرف دارو به صورت خودسرانه
 • مصرف دارو بعد از غذا و یا در هنگام خواب در صورت بروز تهوع
 • در صورت ایجاد وقفه در مصرف دارو، روند مصرف را همانند قبل انجام دهید
 • اگر چند نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، با پزشک مشورت کنید
 • پرهیز از انجام هر گونه واکسیناسیون در طول مدت مصرف این قرص
 • پرهیز از تماس با افرادی که دچار بیماری های عفونی شده اند
 • در صورت بروز خونریزی سریعا به پزشک اطلاع دهید
 • رعایت مراقبت های مورد نیاز در خصوص مراجعه به دندانپزشک
 • رعایت اصول بهداشتی و بهداشت فردی در طی مصرف این دارو
 • پرهیز از مصرف قرص آزارام در دوران شیردهی و یا بارداری

عوارض قرص آزارام در بارداری و تاثیرات آن بر جنین

در صورتی که از این قرص در دوران بارداری استفاده شود ممکن است که به جنین آسیب برسد. در نتیجه در صورت استفاده از آن در دوران بارداری حتما باید پزشک را در جریان بگذارید.

به عبارت دیگر استفاده از این دارو حتی برای بانوانی که قصد باردار شدن دارند نیز خطرناک است و حتی گرد این دارو هم نباید به آنها برخورد کند.

این دارو ممکن است باعث تولد زودرس و وزن کم در جنین شود. همچنین سقط ناگهانی نیز از جمله عوارض این دارو برای جنین است. بسیاری از نوزادان بر اثر استفاده از قرص آزارام توسط مادرانشان در دوران بارداری به بیماری های لوکوپنی و یا ترومبوسیتوپنی مبتلا شده اند.

در نتیجه باید به صورت جد از مصرف این دارو در دوران بارداری اجتناب کرد.

سخن پایانی

در خصوص داروی ضد رماتیسم و همچنین آلوپسی آره آتا ، قرص آزارام صحبت کردیم. نکته قابل تامل در مورد این دارو و به طور کلی تمامی داروهای دیگر آن است که به هیچ وجه نباید به شکل خود تجویزی دارویی را استفاده کرد. موارد مطرح شده به منظور آشنایی با این دارو و همچنین افزایش اطلاعات شما در خصوص این قرص بود. در صورتی که دارای درد رماتیسم شدید هیچگاه به صورت خودسرانه اقدام به مصرف آزارام نکنید زیرا احتمال آن که با توجه به شرایط شما پزشک مصرف این دارو را برایتان منع کند وجود دارد.

انواع کاشت مو

کاشت مو

1- کاشت مو به روش sut

2- کاشت مو به روش fit

3- کاشت مو به روش fut

4- کاشت مو به روش bht

5- کاشت مو به روش fci

6- کاشت مو به روش dhi

7- کاشت مو به روش fue

ترمیم یا پروتز مو

1- پروتز مو  2- انواع پروتز مو  3- ترمیم مو 4- ترمیم موی خانم ها  5- ترمیم موی آقایان

در صورتیکه میخواهید در مورد ترمیم مو و یا مراکز فروش پروتز مو اطلاعات تکمیلی دریافت کنید می توانید با شماره های مرکز موی ایندرا تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما بتوانند شما را راهنمایی کنند.

 

بیشتر بخوانید

Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
View all comments
Mehdi
Mehdi
1 year ago

درود بر شما اطلاعات دارویی بسیار کامل و جامع و مفید بود .
سپاس و موفق باشید

دکمه بازگشت به بالا