کاشت مو
موضوعات داغ

کاشت مو به روش اف آی تی چیست؟

کاشت مو به روش اف آی تی

ریزش مو می تواند تاثیر قابل توجهی بر عزت نفس و اعتماد به نفس افراد داشته باشد. خوشبختانه، پیشرفت ها در زمینه کاشت مو منجر به تکنیک های نوآورانه ای مانند تکنیک جداسازی فولیکولی (اف آی تی FIT) برای کاشت مو شده است. در این مقاله، روش اف آی تی FIT، نحوه عملکرد، مزایای آن و اینکه چرا در دنیای ترمیم مو تغییر دهنده بازی است را بررسی خواهیم کرد.

در کاشت مو به روش اف آی تی، موها با دستگاه ظریفی بصورت تک تک از بانک مو فرد برداشته می شوند . سپس در منطقه طاس جلو یا وسط سر که کاملاً بی حس شده است شکاف های بسیار ظریف و باریک ایجاد شده و موهای برداشته شده در آن شکاف ها کاشته می شوند. پس از اتمام کار سر بیمار پانسمان می شود تا از بروز آسیب های احتمالی به سر جلوگیری شود. پیوند مو به روش اف آی تی،  با حداقل میزان تهاجمی بودن، 70% موثرتر از متدهای دیگر می باشد.

مراحل کاشت مو به روش اف آی تی

FIT یک فرآیند دقیق است که شامل مراحل زیر است:

 • انتخاب ناحیه اهدا کننده: ناحیه اهداکننده مناسب روی پوست سر، معمولاً پشت یا دو طرف سر، مشخص می شود.
 • استخراج فولیکول: تک تک فولیکول های مو با دقت از ناحیه اهدا کننده با استفاده از ابزار تخصصی میکرو پانچ استخراج می شوند.
 • ایجاد سایت گیرنده: برش های ریز در ناحیه گیرنده (جایی که مو نازک یا طاس است) با نهایت دقت ایجاد می شود.
 • پیوند فولیکول:  فولیکول های استخراج شده یکی یکی به محل گیرنده پیوند می شوند.
 • رشد طبیعی:  با گذشت زمان، فولیکول های پیوند شده به طور طبیعی رشد می کنند و نتایج دائمی و طبیعی را ایجاد می کنند.

کلیات روش کاشت مو اف آی تی مانند سایر روش‌های مشابه است. به این صورت که بعد از انجام بی‌حسی موضعی و استریل کردن  بانک مو و ناحیه طاسی، پروسه پیوند مو اف آی تی شروع می‌شود. در مرحله اول فولیکول‌های مو توسط پزشک و با استفاده از دستگاه پانچ برداشته می‌شود. سپس فولیکول‌ها زیر میکروسکوپ قوی آماده‌سازی می‌شوند. بعد از آن دوباره توسط دستگاه فولیکول‌های آماده شده که به صورت تار به تار در آمده‌اند در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شوند. در این قسمت، پزشک باید نهایت دقت و تجربه را به کار ببرد تا موها با زاویه مناسب و تراکم ایده‌آل در محل جدید خود قرار گرفته و رشد کنند. در این روش، هر جلسه به طور حداکثر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تار مو پیوند داده خواهد شد.

شرایط انجام کاشت مو FIT

باید بدانید که ریزش مو ممکن است در نتیجه‌ عواملی از جمله سن، ژنتیک، محیط زیست، نوعی بیماری یا ترکیبی از این موارد باشد.بنابراین بسته به نتیجه‌ مورد نظر و میزان ریزش مو، روش و چگونگی جلسه‌ کاشت مو از یک بیمار تا بیماری دیگر متفاوت خواهد بود.

روش اف آی تی برای برای کسانی که دارای طاسی مختصر یا متوسط هستند مناسب است. همچنین برای افرادی که میخواهند کاشت ریش و سیبیل و کاشت ابرو داشته باشند نیز ایده آل است. افرادی که دارای بانک موی قوی و پرپشت هستند، بهترین افراد برای کاشت مو به روش اف آی  تی هستند. البته در نظر داشته باشید که پزشکان توصیه می‌کنند که در سنین بالای سی سال، درمان و کاشت مو انجام شود تا بهترین و ماندگارترین نتیجه را داشته باشد.

بیماران مبتلا به آلوپسی بدون الگو و پراکنده، عفونت‌های قارچی پوست سر و غیره نباید کاشت مو انجام دهند و بهترین راه حل برای این عزیزان کاشت موی مصنوعی می باشد. همچنین مرحله ریزش مو نقش مهمی دارد. در مرحله پیشرفته، دریافت فولیکول‌های زنده برای پیوند دشوار می‌شود. توجه داشته باشید بیماران مبتلا به هرگونه اختلال شدید خونریزی یا قند خون بالا بیماران باید قبل از انتخاب یک روش تهاجمی درمان مناسب را انجام دهند. خانمهایی که دچار ریزش موی سراسری نباید از این روش کاشت مو انجام دهند. همچنین این روش برای بیماران مبتلا به ریزش مو به دلایل پزشکی از جمله شیمی درمانی یا پرتودرمانی مناسب نیست.

درخواست مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

اف آی تی

مزایای استفاده از روش اف آی تی

 1. حداقل جای زخم:  بر خلاف روش‌های سنتی که یک اسکار خطی به جا می‌گذارند، FIT باعث ایجاد اسکارهای ریز و تقریبا غیرقابل تشخیص در محل اهدا می‌شود. این باعث می شود برای افرادی که مدل موهای کوتاه تری را ترجیح می دهند، انتخابی عالی باشد.
 2. بازیابی سریعتر:  رویکرد کم تهاجمی FIT معمولاً منجر به بهبودی سریع‌تر در مقایسه با تکنیک‌های قدیمی می‌شود. بیماران می توانند زودتر به فعالیت های عادی خود بازگردند.
 3. نتایج ظاهری طبیعی:  دقت FIT امکان پیوند فولیکول‌های فردی را فراهم می‌کند و از ظاهر طبیعی مو در جهت رشد و الگوی طبیعی خود اطمینان می‌دهد.
 4. تطبیق پذیری:  از FIT می توان برای ترمیم مو در قسمت های مختلف بدن از جمله ابرو، ریش و سینه استفاده کرد.
 5. کاهش ناراحتی:  بیماران معمولاً به دلیل ماهیت کم تهاجمی آن، در حین و بعد از عمل، ناراحتی و درد کمتری را تجربه می کنند.
 6. میزان موفقیت بالا:  FIT نرخ موفقیت بالایی دارد، به طوری که اکثر بیماران رشد مجدد مو و تراکم مو بهبود یافته را تجربه می کنند.

معایب استفاده از روش اف آی تی

 • برداشت از قسمت وسیع تری از پوست سر انجام می شود.
 • به دلیل برداشت از قسمت های بالا و پایین، ممکن است که موها کمتر دائمی باشند.
 • امکان آسیب دیدن موها در حین برداشت بیشتر است.
 • درصورت نیاز به جلسات تکمیلی، برداشت بین اسکار های ریز قبلی دشوار است.
 • سرعت کار پایین است و گاهی نیاز است که بیمار روزهای متوالی مراجعه کند.

مراقبت های قبل از کاشت مو

همه کسانی که می خواهند کاشت مو با روش fit انجام دهید، باید مراقبت های قبل از آن را رعایت کنند تا در حین عملیات کاشت دچار مشکل نشوند. مهمترین مراقبت های مورد نیاز در این زمینه از قبیل زیر خواهند بود:

 • پرهیز از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین
 • پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی های کافئین دار پیش از جراحی کاشت مو
 • مصرف مواد غذایی قندی برای جلوگیری از افت فشار
 • مصرف مواد غذایی مغذی اما سبک پیش از کاشت مو
 • استراحت کردن به میزان کافی
 • استحمام کردن
 • اطلاع رسانی شرایط جسمی به پزشک
 • رعایت توصیه هایی که از سوی پزشک مطرح شده است.
 • و…

مراقبت های بعد از کاشت مو 

پس از اینکه کاشت مو به روی اف آی تی انجام می شود باید مراقبت های لازم بعد از آن انجام گردد. این مراقبت ها به شرح زیر هستند:

 • عدم استفاده از دارو های رقیق کننده خون تا مدت دو هفته قبل و بعد از کاشت مو
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات به مدت یک ماه
 • در جریان گذاشتن پزشک معالج از ابتلا و یا عدم ابتلا به بیماری های خاص
 • استراحت به میزان لازم
 • بالاتر گذاشتن سر در هنگام خواب
 • پرهیز از ماساژ دادن محل کاشت مو
 • استفاده از شامپوی مخصوص برای شست و شوی سر
 • پرهیز از رفتن به سونا و استخر وجکوزی تا مدت مورد نیاز
 • مصرف آب و سبزیجات ومیوه به میزان لازم
 • پرهیز از انجام فعالیت های سنگین و ورزش تا مدت تعیین شده توسط پزشک

توصیه های بعد از کاشت مو به روش FIT

پس از کاشت مو اف آی تی ، بیمار یک راهنما با دستورالعمل­ هایی مربوط به مراقبت­ های پس­ از عمل، شیوه­ صحیح شستشو و داروهای مورد نیاز در هفته ­ی اول را دریافت می­ کند. در هفته دوم، از روز هشتم، فولیکول­ ها کاملاً تثبیت ­شده ­اند. پس از گذشت دو هفته،  بیمار می ­تواند به زندگی عادی خود بپردازد.

از هفته سوم تا ششم، حدود 80% موهای کاشت شده شروع به ریزش می­ کنند. معمولا در این مرحله افراد نگران می­ شوند و فکر می کنند عمل بی تاثیر بوده است. اما اشتباه می کنند زیرا با اینکه موهای کاشته شده ریزش پیدا کرده­ اند، فولیکول­ ها (ریشه ­ها) در جای خود باقی­ مانده ­اند. بنابراین موهای محکم ­تر و قوی ­تری شروع به رشد می­ کنند. از ماه ششم، بیمار متوجه تغییرات ناگهانی در رشد مو می ­شود. این رشد تا ماه دوازدهم، به آهستگی و به صورت تصاعدی ادامه می­ یابد و نتیجه ­اش در تقریباً 100% موهای کاشته ­شده، مشخص است. موهای کاشته شده فاقد کد ژنتیکی طاسی هستند، بنابراین دچار ریزش نمی ­شوند. از همین رو، این نتایج دائمی خواهند بود.

هزینه کاشت مو به روش FIT

هزینه کاشت مو با روش جداسازی فولیکولی (FIT) بر اساس عوامل متعددی می تواند بسیار متفاوت باشد. مهم است که این عوامل را درک کنید تا ایده بهتری در مورد آنچه باید در هنگام کاشت مو FIT داشته باشید، داشته باشید. در اینجا عوامل کلیدی موثر بر هزینه ذکر شده است:

عوامل تاثیر گذار بر هزینه کاشت مو

عواملی که بر روی قیمت و هزینه fit تاثیر می گذارند به شرح زیر هستند:

میزان ریزش مو:

درجه ریزش مو یا طاسی به طور قابل توجهی بر هزینه تأثیر می گذارد. بیماران مبتلا به طاسی گسترده یا کسانی که به تعداد بیشتری گرافت نیاز دارند، معمولاً هزینه بیشتری را پرداخت می کنند.

تعداد گرافت ها:

تعداد گرافت های موی مورد نیاز برای این روش، تعیین کننده اولیه هزینه است. گرافت ها فولیکول های موی منفرد هستند و هر چه گرافت بیشتر مورد نیاز باشد، هزینه آن بیشتر می شود. جراح شما در طول یک مشاوره نیازهای خاص شما را ارزیابی خواهد کرد.

شهرت و مکان کلینیک:

شهرت و موقعیت کلینیک کاشت مو در قیمت گذاری نقش دارد. کلینیک هایی با جراحان مجرب و سوابق عالی ممکن است هزینه های بیشتری دریافت کنند. علاوه بر این، کلینیک‌ها در مناطق شهری یا مناطقی که هزینه زندگی بالاتری دارند، قیمت‌های بالاتری دارند.

تجربه جراح:

تجربه و تخصص جراح در انجام کاشت مو به روش FIT می تواند بر هزینه تاثیر بگذارد. جراحان بسیار ماهر اغلب هزینه های بالاتری را دریافت می کنند.

خدمات اضافی:

برخی از کلینیک ها خدمات اضافی مانند مراقبت های بعد از عمل، درمان PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) یا داروها را به عنوان بخشی از بسته ارائه می دهند. این خدمات ممکن است در کل هزینه گنجانده شود یا به عنوان خدمات اضافی اختیاری ارائه شود.

موقعیت جغرافیایی:

هزینه کاشت مو می تواند به طور قابل توجهی بسته به منطقه جغرافیایی و کشور متفاوت باشد. در برخی کشورها، هزینه‌های عمل‌های پزشکی، از جمله کاشت مو، ممکن است به دلیل تفاوت در هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و نرخ ارز کمتر باشد.

سوالات متداول

آیا کاشت مو به روش FIT نتایج دائمی دارد؟

یکی از مهمترین دلایلی که افراد با حجم موی کم یا طاسی سر به سراغ روش‌های کاشت مو اف آی تی می‌روند ماندگاری نتایج حاصل از آن‌ها است. خوشبختانه در این روش افراد به شرطی که مراقبت‌های قبل و بعد از انجام عملیات پیوند مو را به دقت انجام داده باشند می‌توانند تا پایان عمر از ماندگاری نتیجه این عمل لذت را ببرند. البته علاوه بر مراقبت‌های ضروری که به توصیه پزشک باید انجام گیرد انتخاب کلینیک معتبر و پزشک متخصص و حرفه‌ای نیز در ارتباط با نتیجه نهایی کار و ماندگاری آن تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

آیا افراد برای کاشت مو به روش fit باید کچل کنند؟

یکی از بزرگ ترین دغدغه های افراد برای کاشت مو این است که برای کاشت مو باید موهای خود را کچل کنند تا بتوانند از روش های پیوند مو استفاده نمایند و تحمل این مساله برای بانوان خیلی سخت است. در نتیجه برای افراد مختلف این پرسش ایجاد می شود که آیا برای استفاده از روش fit نیز باید کچل کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خوشبختانه برای استفاده از روش fit نیازی به کچل کردن نیست و ضرورتی برای انجام این کار وجود ندارد. اما با این حال بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که برای دریافت نتیجه بهتر افراد موهای خود را کچل کنند.

به همین دلیل روش اف آی تی روش محبوب کاشت مو برای بانوان است و بانوان از این روش بسیار استقبال می کنند.

آیا از بیمه درمانی میتوان برای کاشت موی FIT استفاده کرد؟

بسیاری از مردم کشور ما تحت پوشش بیمه درمانی در انواع مختلف آن هستند و تصمیم می گیرند که این روش کاشت مو را با استفاده از بیمه انجام دهند. اما متاسفانه این کار امکان پذیر نیست زیرا بیمه خدمات درمانی مربوط به انجام امور درمانی است و خدمات زیبایی را شامل نمی شود.

به همین دلیل هیچ کسی نمی تواند از بیمه در این جهت استفاده کند؛ حتی کسانی که تحت پوشش بهترین انواع بیمه ها باشند.

آیا امکان پرداخت اقساطی هزینه کاشت موی FIT وجود دارد؟

با توجه به اینکه کاشت مو در روش های مختلف آن به عنوان گران قیمت ترین متد ترمیم مو محسوب می شود، پرداخت هزینه آن برای همه افراد امکان پذیر نیست. از این جهت بسیاری از مراکز زیبایی به ارائه خدمات کاشت موی اقساطی پرداخته اند تا متقاضیان با پرداخت هزینه به صورت قسط بندی شده بتوانند از خدمات زیبایی استفاده کنند و شرایط بهتری در این خصوص داشته باشند.

مرکز موی ایندرا امکان کاشت موی fit اقساطی را برای شما عزیزان فراهم کرده است که در صورت تمایل میتوانید از خدمات آن بهره مند گردید.

آیا کاشت موی اف آی تی بهترین روش کاشت مو است؟

کاشت مو با روش اف آی تی روش بسیار مناسبی است که طرفداران زیادی دارد. اما این روش را نمی توان به عنوان بهترین متد کاشت مو در نظر گرفت زیرا روش های جدیدتری بعد از آن به وجود امده اند که شرایط بهتری دارند. به عنوان مثال: کاشت مو با روش sut جدیدتر از این مورد است و شرایط بهتری دارد.

پس اگر قصد دارید که از بهترین روش کاشت مو استفاده کنید، معمولا sut در شرایط عادی به شما تجویز می شود.

سخن پایانی

تکنیک جداسازی فولیکولی (اف آی تی FIT) نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در زمینه کاشت مو است. ماهیت کم تهاجمی آن، کمترین جای زخم، نتایج طبیعی به نظر می رسد و بهبودی سریعتر آن را به گزینه ای جذاب برای افرادی که به دنبال بازسازی موهای خود و بازیابی اعتماد به نفس خود هستند تبدیل کرده است. اگر قصد کاشت مو را دارید، مشاوره با یک متخصص مجرب و با تجربه اف آی تی FIT می تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید که آیا این روش نوآورانه انتخاب مناسبی برای دستیابی به اهداف ترمیم مو است یا خیر. با FIT، آینده ترمیم مو روشن تر از همیشه به نظر می رسد.

نوشته های مشابه

Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
View all comments
shahab

اخرین و بهترین روش کاشت مو کدومه

jamal

کاشت مو sut بهتره یا fit

دکمه بازگشت به بالا