ریزش مو

علت ریزش مو سکه ای

علت ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا یک نوع بیماری رایج خود ایمن می باشد که اغلب دچار ریزش ناگهانی مو های سر و نواحی دیگر بدن می شود. در بسیاری از افراد موها در قسمت هایی محدود و به صورت پراکنده با قطری به اندازه یک سکه خالی می شود و این افراد همیشه از همین قسمت هایی که دچار ریزش شدند ناراضی هستند: در بعضی موارد امکان دارد علائم ریزش مو شدید تر باشد. در بعضی مواقع آلوپسی آره آتا موجب طاسی کامل سر می شود و در موارد دیگر باعث طاسی موهای بدن می شود. این نوع از بیماری می تواند هر سنی را درگیر نماید. اما بیشتر پیش از سن 30 سالگی اتفاق می افتد.

علت ریزش سکه ای مو چیست؟

ریزش سکه ای مو در افرادی که از پیش سابقه بیماری های خود ایمنی مثل دیابت نوع یک یا روماتیسم را دارند، بیشتر رخ می دهد. عده ای از دانشمندان تصور می کنند که ژنتیک امکان دارد در بروز این بیماری نقش داشته باشد. آلوپسی آره اتا یک نوع  بیماری خود ایمن می باشد. زمانی که سیستم ایمنی بدن سلول های سالم بدن را با مواد خارجی و مهاجم اشتباه بگیرند، وضعیت خود ایمنی به وجود می آید و به غلط به سلول های خودی حمله می کند. همیشه سیستم ایمنی از بدن شما در مقابل مهاجمان خارجی مثل ویروس ها و باکتری ها دفاع می کند. عده ای بر این باور هستند که عوامل خاص محیطی منجر به تحریک آلوپسی آره اتا در اشخاصی که از لحاظ ژنتیکی مستعد می باشند، می شود.

علت ریزش مو سکه ای

آشنایی با علائم ریزش مو سکه ای

  • ریزش مو ناحیه ای

همیشه آلوپسی آره اتا با ریزش مو سکه ای در چند ناحیه شروع می شود. امکان دارد شما برای نخستین بار مشاهده موهای ریخته شده خود در حمام و بالش به ریزش موی خود پی ببرید. آلوپسی آره اتا بیشتر در ناحیه سر رخ می دهد. ولی ممکن است ابروها، مژه ها، ریش ها و هر ناحیه ای که مو در آن رشد می کند را درگیر نماید.

  • نازک شدن مو

در بسیاری از موارد مو های اطراف حاشیه نواحی که در اثر آلوپسی آره آتا دچار ریزش مو شده است نازک می شوند.

  • ریزش مو گسترده

با گذشت زمان کسانی که مبتلا به بیماری آلوپسی آره اتا هستند دچار طاسی می شوند. بعضی ها هم امکان دارد کلیه موهای بدن خود را از دست بدهند. این نوع از آلوپسی آره اتا شیوع ندارد.

علت ریزش مو سکه ای

درخواست تماس

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

معرفی انواع ریزش مو سکه ای

تشخیص ریزش مو سکه ای

پزشک متخصص با روش های ساده ای با دیدن میزان ریزش مو و بررسی کردن چند نمونه از موها در زیرمیکروسکوپ می تواند بیماری را تشخیص دهد. پزشک می تواند برای تشخیص دقیق تر، از پوست سر نمونه برداری کند تا تمامی مواردی که موجب ریزش مو می شود را شناسایی کند و بیماری را درمان نماید. زمان انجام نمونه برداری از پوست سر، متخصص قسمت کوچکی از کف سر را بر می دارد و برای انجام مطالعات بیشتر ارسال می کند. آزمایش های خونی که می تواند بیماری را تشخیص دهد کمک کند، به شرح زیر است:

  • تستوسترون آزاد
  • سطح آهن خون
  • هورمون های تیروئید
  • تست آنتی بادی آنتی نوکلار
  • آزمایش هورمون تحریک کننده فولیکولی
  • پروتئین واکنشی C و میزان رسوب گلبول های قرمز

نحوه درمان ریزش مو سکه ای

امروزه هیچ روش درمانی برای ریزش مو سکه ای وجود ندارد. بعضی درمان ها از سمت پزشکان گوناگون برای کمک به رشد سریع و دوباره مو ها بکار گرفته می شود. در ادامه بعضی از درمان های ریزش مو سکه ای را توضیح می دهیم:

آمپول و درمان های کورتیکواستروئیدی

رایج ترین درمان ریزش مو سکه ای مصرف ترکیبات کورتیکواستروئیدی (کورتون ها) می باشد. این ترکیبات داروهایی با خاصیت ضدالتهابی قدرتمند است که موجب سرکوب سیستم ایمنی می شوند. پس در نتیجه استفاده از این دارو ها باعث توقف فرآیند از بین رفتن فولیکول های مو می شود.این دارو ها از طریق تزریق آمپول در محل ضایعات، استعمال موضعی کرم ها یا در موارد شدید بیماری به صورت خوراکی مصرف می شود.

تزریق کورتیکواستروئید به درون ضایعات باعث توقف ریزش مو در بیماری آلوپسی آره آتا نمی شود. ما می توانیم در واقع این مورد را به عنوان یکی از عوامل محدودکننده در مصرف آمپول ریزش مو در نظر گرفت. درد و سوزش در محل تزریق و فرو رفتگی پوست در محل ورود سوزن از سایر عوامل تزریق آمپول ریزش مو سکه ای به حساب می آید.

کورتیکواستروئیدهای موضعی

کورتیکواستروئیدهای موضعی در انواع و اقسام و برند های گوناگونی به فروش می رسد و برای کاهش پاسخ التهابی در فولیکول مو استفاده می شوند. پماد بتامتازون برای ریزش مو سکه ای گزینه های درمانی می باشد. تحقیقات نشان داده است که بعد از مصرف کورتیکواستروئیدهای موضعی ریزش مو کاهش پیدا کرده است و به هر میزان کورتون قوی باشد تاثیرات مثبت آن بیشتر دیده می شود. استعمال موضعی کورتیکواستروئید به خصوص برای درمان کودکانی که به آلوپسی آره اتا مبتلا هستند بسیار سودمند است. اثر گذاری این روش بستگی به جذب میزان کورتون توسط پوست سر دارد.

علت ریزش مو سکه ای

مینوکسیدیل

درمان با مینوکسیدیل موضعی ۵ درصد، یک یا دو مرتبه در روز برای تحریک رشد موی سر، ابروها و ریش توصیه می شود. در بیشتر مواقع  این دارو در ترکیب با داروهای موضعی کورتیکواستروئیدی مورد استفاده قرار می گیرد و به همین جهت حداکثر اثرات مثبت خود را می گذارد. استفاده از این دارو راحت است و مینوکسیدیل بیشتر اثرات جانبی اندکی دارد. تاثیر گذاری این دارو بر روی رشد موها عمدتاً پس از ۱۲ هفته از مصرف دیده می شود. مینوکسیدیل همچنین به عنوان یکی از درمان های شناخته شده طاسی با الگوی مردانه در افراد مسن کارایی دارد.

نتیجه گیری

ریزش مو سکه ای موهای کف سر بر اثر واکنش ایمنی نادرست در مقابل سلول های خودی بدن فرد در ناحیه فولیکول مو به وجود می آید. گرچه هیچ درمان قطعی برای این بیماری پوستی وجود ندارد ولی می توان با مصرف داروهای تزریقی، پمادها یا درمان های خوراکی علائم طاسی را کاهش می دهد. شما می توانید برای مشاوره و دریافت خدمات به مرکز موی ایندرا مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ارتباط از طریق واتساپ مسنجر اینستاگرام تلگرام اسکایپ مکالمه تلفنی پیامک ایمیل
×
مکالمه تلفنی
باز کردن بستن