ریزش مو

تاثیر استرس بر ریزش مو

همه چیز در مورد تاثیر استرس بر ریزش مو

درمان ریزش مو ناشی از استرس، یکی از روش هایی می باشد که به اشخاصی که بر اثر استرس به ریزش مو مبتلا شده اند، توصیه می شود. امروزه با وجود فشارهای عصبی و ناراحتی های گوناگون  روحی روانی افراد، ریزش مو به این علت زیاد تر شده است. همانگونه که در سایر قسمت ها اشاره کردیم ریزش مو دلایل متفاوتی دارد که یکی از آنها استرس می باشد.

تاثیر استرس بر ریزش مو

کسانی که دچار اضطراب و ریزش مو می باشند، باید به این نکته توجه کنند و مطمئن شوند که آیا دارای علائم ریزش موی عصبی هستند یا خیر. در واقع زمانی که به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه می کنید، پزشک سعی دارد تا در جلسات مشاوره اولیه متوجه این مورد شود که علت ریزش مو چیست. سپس با تعیین نمودن علت آن (که می تواند علت های گوناگونی داشته باشد مثل استرس، ارث، زخم و خارش، بیماری، افزایش سن، مشکلات هورمونی، کمبود ویتامین، ناراحتی های تیروئید، حاملگی، عفونت های پوستی و…) اقدام به درمان های مورد نیاز مثل کاشت مو یا ترمیم مو که بعضا به اسم های دیگر همانند کاشت موی مصنوعی شناخته می شود کنند. کاشت مو یکی از راه کار های مناسب برای درمان طاسی سر است. اگر شخص به انجام کاشت مو نیاز داشت حتما باید شرایط کاشت را داشته باشد.

تاثیر استرس بر ریزش مو

علائم ریزش مو بر اثر استرس

هر کسی در دنیا امکان دارد چندین بار نیز استرس را تجربه کرده باشد. ناراحتی، ترس و نگرانی از بیشتر مسائل مثل مشکلات جسمی، مشکلات شغلی یا تحصیلی، بیماری، مسائل خانوادگی، ترافیک، از دست دادن نزدیکان و یا اعضای خانواده، گرفتاری ها و ناراحتی های گوناگون تمامی این موارد منجر به ایجاد دنیایی پر تنش شده است ولی اگر فردی بیش از اندازه استرس و ناراحتی های روحی داشته باشد، یکی از علائم آن از دست دادن موها و ریزش آن می باشد که می تواند هر کدام از سه حالت زیر باشد:

1.کندن مو:

نکته جالبی که باید بدانید یکی از علت هایی که باعث کم حجم شدن موهای سر می شود و بیشتر در خانم ها رواج دارد، مشکل کندن مو یا به زبان علمی “تریکوتیلومانیا” (Trichotillomania) می باشد. این عارضه یک نوع ناراحتی و وسواس شدید است که اشخاص مبتلا به آن به طور ناخودآگاه اقدام به کندن موهای سر، مژه ها و یا موهای ابرو می کنند. این عارضه امروزه در بسیاری از جهان متاسفانه گریبانگیر میلیون ها نفر شده و از آنجا که یکی از خصوصیات زندگی مدرن شهری، افزایش فشارها و ناراحتی های عصبی اشخاص می باشد، بیشتر افراد به وسواس کندن مو یا تریکوتیلومانیا مبتلا می شوند. کسانی که دچار این عارضه می باشند، عمدتا از خشم درونی، نارحتی های شدید، افسردگی، اضطراب بیش از اندازه و غیره رنج می برند که باید این مسئله حتما درمان شود.

2.ریزش مو به علت شوک و فشارهای عصبی:

یکی از علت هایی که باعث می شود بیشتر افراد به ریزش مو مبتلا شوند، این حالت می باشد. یعنی ناراحتی ها و شوک های شدید که اغلب به دلایل عاطفی و یا ترس های ناگهانی امکان دارد رخ دهد. بیشتر کسانی که عضوی از خانواده را از دست داده اند، دانش آموزانی که فقط چند ماه یا چند هفته تا کنکور زمان دارند و دچار اضطراب شدیدی می باشند، کسانی که مبتلا به بیماری های سختی هستند و ترس از عمل جراحی و یا ادامه درمان دارند و غیره که می تواند منجر به از دست دادن موها و کم حجم شدن آنها ظرف مدت کوتاهی (برای مثال ظرف دو یا سه ماه) شود. البته چنانچه این حملات عصبی و تنش های روحی رفع شوند امکان دارد ظرف شش الی نه ماه بیشتر فولیکول موهای ریخته شده دوباره رشد کنند و شخص باز مو های خود را به دست آورد. در صورت عدم رشد دوباره به منظور درمان طاسی سر می توان از روش های گوناگون کاشت مو که در میان آن ها بهترین روش کاشت مو ، پیوند مو SUT است استفاده کنند.

تاثیر استرس بر ریزش مو

درخواست تماس

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

3.ریزش موی سکه ای به علت استرس:

 یکی از علت های ریزش موی سکه ای، استرس بیش از اندازه می باشد. به گونه ای که در برخی از افراد حملات عصبی و نگرانی ها و شوک های روحی شدید می تواند باعث حملات اشتباه گلبول های سفید خون بدن انسان به فولیکول های مو شود و بصورت ناحیه ای و سکه ای بخش هایی از موهای سر و یا ریش دچار ریزش شوند. حتی در مواردی امکان دارد این معضل تا جایی پیش روی کند که بسیاری از موهای بدن بریزند. در این موارد، پس از بهبودی شخص تحت نظر روانپزشک و یا مشاور، باید فرد به یک متخصص و یک مرکز کاشت مو برای درمان مراجعه نماید. البته مسئله دیگر هم این است که بعضی از افراد که دچار ناراحتی ها و مشکلات شدید عاطفی و یا روحی روانی می شوند، بجای ریزش مو امکان دارد دچار سفید شدن مو شوند. این مسئله به ویژه در افرادی بیشتر بروز می کند که زمینه ژنتیکی چنین مسئله ای را نیز دارند.

نحوه از بین بردن استرس

همیشه نمی توانید از بروز استرس در زندگی خود جلوگیری نمایید، ولی می توانید آن را به حداقل برسانید و با این کار انرژی بیشتری برای مدیریت استرس پیدا می کنید. داشتن یک برنامه مدیریت استرس و تکنیک های مهم به کاهش اثرات منفی استرس کمک می کند، بعضی از تکنیک های تاثیر گذار در کنترل استرس شامل موارد زیر هستند:

 1. رایحه درمانی
 2. تمرینات تنفسی
 3. ورزش
 4. مراقبه
 5. تجسم کردن
 6. ریلکس کردن عضلات

تاثیر استرس بر ریزش مو

بعضی از عادت ها نیز برای کنترل استرس های انی و مقاومت در مقابل استرس های آتی نیز موثر می باشند. چنین عادت هایی را باید به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید. بعضی از داروهای تسکین دهنده استرس می توانند توانایی تان را در تحمل استرس بهتر کنند. چنین مواردی شامل موارد زیر هستند:

 1. داشتن یک رژیم غذایی سالم
 2. ورزش منظم
 3. مراقبه
 4. تمرین ذهن آگاهی
 5. تمرین خود مراقبتی
 6. مراقبه
 7. ورزش

ناگفته نماند که عادت های دیگری هم وجود دارد تا به کم تر شدن استرس نیز کمک کنند.

سخن پایانی

برای رفع ریزش مو بر اثر استرس می توانید با مراجعه به مرکز مو ایندرا هیر از خدمات این مرکز بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ارتباط از طریق واتساپ مسنجر اینستاگرام تلگرام اسکایپ مکالمه تلفنی پیامک ایمیل
×
مکالمه تلفنی
باز کردن بستن