ریزش مو

از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است

از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است؟ ریزش مو می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، تغییرات/عدم تعادل هورمونی یکی از آنهاست، زیرا هورمون ها نقش مهمی در نحوه عملکرد بدن در هر زمان ایفا می کنند. اما تشخیص هورمونی بودن ریزش مو بسیار دشوار است، زیرا ممکن است عوامل دیگری نیز در ایجاد آن موثر باشند.

بنابراین، همیشه بهتر است برای شناسایی و درمان علت اصلی از یک متخصص پوست متخصص مشاوره بگیرید. بنابراین شناسایی شاخص های انواع ریزش مو هورمونی برای درک اینکه کدام هورمون ها مسئول رشد/ریزش مو هستند و نکاتی برای جلوگیری از ریزش موی هورمونی مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم تا آخر این مطلب با ما همراه بمانید.

علل شایع ریزش موی هورمونی چیست؟

از ریزش مو چگونه جلوگیری کنیم؟ یا تاثیر هورمون ها بر رشد و ریزش مو چیست؟

  • عدم تعادل هورمونی

یکی از دلایل اصلی ریزش مو در مردان و زنان است. برخی محرک ها می توانند تولید برخی از هورمون ها را تسریع کنند که باعث ریزش مو و ریزش مو می شوند.

  • استرس

تاثیر استرس بر ریزش مو چیست؟ وقتی بدن شما تحت استرس است، هورمونی به نام کورتیزول تولید می کند که باعث تولید بیشتر تستوسترون و DHT می شود و در نتیجه منجر به ریزش مو می شود.

بنابراین در پاسخ به این سوال:

درخواست مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

ایا استرس باعث ریزش مو میشود؟

باید گفت بله باعث ریزش مو می شود.

  • سطح تیروئید

نوسانات در سطح تیروئید همچنین می تواند به عنوان یک کاتالیزور برای ریزش مو عمل کند. مشخص است که کمبود پاراتیروئید کافی یا تیروئید پرکار می تواند باعث نازک شدن موها شود. بنابراین، بررسی منظم سطح تیروئید بسیار مهم است.

  • بارداری و زایمان

بارداری باعث اختلال در هورمون های بدن شما می شود و یکی از نتایج این تغییرات هورمونی نازک شدن موها و در نهایت ریزش مو است. اما، این یک وضعیت موقتی است و شما در یک بازه زمانی نود روز پس از تولید مثل متوجه رشد مجدد مو خواهید شد.

علل شایع ریزش موی هورمونی چیست؟
علل شایع ریزش موی هورمونی چیست؟
  • داروها و قرص ها

داروهای خاصی که مصرف می کنید عوارض جانبی مانند ریزش مو دارند زیرا باعث اختلال در سطوح هورمونی بدن می شوند، به عنوان مثال قرص های ضد بارداری. توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید و دوز داروهای مصرفی خود را کاهش دهید یا جایگزینی برای آن بیابید.

مطالعات توصیه کرده اند که از قرص های ضد بارداری با سطح آندروژن پایین استفاده کنید تا از اثرات DHT جلوگیری شود.

  • یائسگی

در طول یائسگی، یک زن با کاهش شدید سطح استروژن در بدن دچار تغییرات زیادی می شود و از آنجایی که دیگر قادر به متعادل کردن سطح DHT نیست ، باعث ریزش مو نیز می شود.

هورمون هایی که باعث ریزش مو می شوند چیست؟

از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است؟ هورمون ها پیام رسان های شیمیایی در بدن ما هستند که بخشی از سیستم غدد درون ریز هستند که سیستم های بدن ما را کنترل می کنند. به نوعی، هورمون ها به بدن ما کمک می کنند تا حفظ شود و بنابراین هرگونه عدم

تعادل در ساختار آنها منجر به تعدادی مشکلات می شود.

هورمون‌های خاصی وجود دارند که بر تغذیه و سلامت مو تأثیر می‌گذارند و در نتیجه باعث ریزش مو می‌شوند.

  • تستوسترون

این یک هورمون مردانه است و تولید بیش از حد آن می تواند باعث آلوپسی آندروژنیک در مردان و زنان شود. با تولید بیش از حد تستوسترون در بدن، نسبت به دی هیدروتستوسترون یا DHT که محصولات جانبی تستوسترون در بدن هستند، بسیار واکنش نشان می دهد. با افزایش تستوسترون در بدن، سطح DHT نیز افزایش می یابد و این باعث افزایش سرعت ریزش مو می شود.

آیا ریزش موی هورمونی قابل جبران است؟

تشخیص ریزش موی هورمونی ممکن است دشوار باشد، اما پس از تشخیص، می‌توانید به دنبال راه‌هایی باشید که می‌تواند به معکوس کردن این وضعیت کمک کند.

اگر به دلیل مصرف داروها یا به دلیل بارداری یا یائسگی در سطح استروژن و پروژسترون عدم تعادل وجود داشته باشد، برای عادی سازی بدن باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید، ورزش کنید، مطمئن شوید که خواب خوبی دارید و داروهای مناسب مصرف کنید. که در جهت بازگرداندن این هورمون ها به نظم (طبق تجویز) کار می کنند.

اگر تولید بیش از حد تستوسترون در بدن وجود داشته باشد، باعث افزایش سطح دی هیدروتستوسترون یا DHT می شود که به ریزش مو کمک می کند. DHT قادر است برای همیشه به فولیکول های موی شما آسیب برساند.

از این رو تشخیص زودهنگام کلید جلوگیری از تخریب موهای شما توسط این هورمون است. هر گونه بی نظمی در بدن که باعث ریزش موی غیرعادی می شود، باید به متخصص پوست اطلاع داده شود تا از هر گونه ابهام در درمان شما جلوگیری شود.

آیا ریزش موی هورمونی قابل جبران است؟
آیا ریزش موی هورمونی قابل جبران است؟

اگر بدن تحت استرس باشد، باعث تولید کورتیزول می شود که در ریزش مو نیز نقش دارد. از این رو، مدیتیشن و حفظ آرامش بدن بسیار مهم است. سلامت روان را نباید نادیده گرفت و به اندازه سلامت جسمی شما مهم است. در هر تمرینی که به شما کمک می

کند ذهن و بدن خود را آرام کنید، زیاده روی کنید.

در آخر ….

ریزش موی هورمونی برگشت پذیر است، اما، باید اطمینان حاصل کنید که از نزدیک با متخصص پوست خود کار می کنید تا علت اصلی را به خوبی درک کنید و اقدامات لازم را برای متعادل کردن سطوح هورمونی خود انجام دهید.

در صورت نیاز با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا