ریزش مو

آلوپسی در زنان

آلوپسی در زنان امکان دارد هم پوست سر و هم کل بدن را تحت‌ تاثیر خود قرار دهد و می تواند موقت یا دائمی باشد. این عارضه اغلب به دلیل وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا بخشی طبیعی از افزایش سن می باشد. طاسی درمعنای کلی، همیشه به ریزش بیش‌ از اندازه مو از پوست سر اشاره می کند و ریزش موی ارثی با افزایش سن، شایع‌ترین دلیل طاسی است. بعضی از افراد می گذارند تا ریزش مو بدون درمان و به‌ طور پنهان ادامه پیدا کند و بعضی دیگر امکان دارد آن را با مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری مخفی کنند. ولی گرچه برای آلوپسی درمان آنچنانی وجود ندارد، برخی داروها مثل ماینوکسیدیل کمک‌کننده می باشند.

علت آلوپسی در زنان

از بین رفتن زیبایی موی زنانه امکان دارد بسیار سخت و آسیب‌زا باشد. ریزش موهای یک زن، به ویژه اگر جوان باشد یا در دوران آسیب‌پذیری از زندگی خود قرار داشته باشد، می‌تواند به‌ شدت اعتماد به‌ نفس وی را تحت تأثیر قرار دهد. ریزش مو که از لحاظ پزشکی به‌ عنوان آلوپسی در زنان شناخته می‌شود، نسبتاً شایع است.

آلوپسی در زنان

تحقیقات نشان داده شده که حدود 40 درصد از زنان 70 ساله یا بیشتر، آلوپسی زنانه را تجربه می‌کنند. شایع‌ترین نوع ریزش مو نیز می تواند دلیل ارثی داشته باشد. انواع گوناگونی از ریزش مو وجود دارد که امکان دارد به شکل «نازک شدن» یا ریزش کامل مو باشد و می‌تواند به‌ طور تدریجی یا اتفاقی پیر و جوان را تحت‌تاثیر قرار دهد. علت های دیگر آلوپسی و ریزش مو در زنان در ادامه به آن اشاره می کنیم:

  • ریزش مو امکان دارد نتیجه استرس شدید یا یک وضعیت پزشکی یا درمانی خاصی باشد.
  • ریزش مو یکی از عوارض جانبی شناخته‌ شده شیمی درمانی می باشد.
  • ریزش موی بیش‌ از اندازه در زنان تا 3 ماه پس از زایمان رایج است.

ولی دلیل اصلی آلوپسی در زنان، ریشه‌های ارثی دارد. اشخاصی که از ریزش دائم مو های خود اضطراب دارند، لازم است به پزشک مراجعه کنند. زنانی که به عقب‌ نشینی خط مو دچار هستند نیز باید با پزشک خود در خصوص درمان زود هنگام صحبت نمایند تا از طاسی دائمی پیشگیری کنند.

همچنین، زنان اگر زمان شانه‌ زدن یا شستن موهای خود یا فرزندشان متوجه ریزش موی ناگهانی یا تکه‌ای یا بیشتر از حد معمول شدند نیز باید به پزشک مراجعه کنند، چراکه بعضی مواقع ریزش ناگهانی مو می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد که احتیاج به درمان دارد.

علت ایجاد آلوپسی در زنان

هر فردی همیشه روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار از مویش می ریزد که طبیعی می باشد و اغلب به آن توجه نمی کنند، چون موهای جدید در همان زمان درحال رشد هستند. ریزش موی واقعی هنگامی رخ می دهد که موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده نشوند. بسیاری از زنان در دوره‌‎ای از زندگی خود دچار ریزش مو (آلوپسی) می‌‎شوند که موقت است.

درخواست تماس

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

دو سوم زنان یائسه نیز از نازک‌شدن تارهای مو یا به وجود آمدن لکه‌های طاسی اذیت می شوند. آلوپسی در زنان بیشتر تأثیر روانی منفی بیشتری نسبت به ریزش مو در مردان دارد، چون از لحاظ اجتماعی و زیبایی‌ شناسی برای آن‌ها قابل قبول نمی باشد.

آلوپسی می‌تواند به‌ شدت بر سلامت عاطفی و کیفیت زندگی زنان تاثیر گذار باشد. نوع اصلی ریزش مو در زنان مثل مردان نیست. به آن آلوپسی آندروژنتیک یا ریزش مو با الگوی زنانه (یا مردانه) گفته می شود. در مردان، ریزش مو همیشه از بالای شقیقه‌ها آغاز می‌شود و خط رویش مو در نهایت به شکل حرف «M» شکل می‌گیرد.

آلوپسی در زنان

موهای بالای سر نیز نازک شده و بیشتر به سمت طاسی می رود. در زنان، آلوپسی آندروژنتیک با نازک‌شدن تدریجی مو آغاز شده و به‌دنبال آن، ریزش مو از بالای سر افزایش پیدا می کند.

خط مو در تاج سر زنان آهسته آهسته کاهش پیدا می کند و به طاسی منجر می‌شود. اما در هر ریزش موی غیرمعمول، مهم این است که برای دانستن دلیل اختصاصی و درمان مناسب به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. ریزش مو اغلب به یک یا چند مورد از عوامل زیر بستگی دارد:

نقش وراثت در آلوپسی در زنان

شایع‌ترین دلیل ریزش مو، وراثت است که با بالا رفتن سن رخ می دهد. این بیماری، آلوپسی آندروژنیک همیشه به‌ تدریج و در الگوهای قابل پیش‌بینی اتفاق می افتد.

نقش تغییرات هورمونی در آلوپسی در زنان

شرایط گوناگون می‌تواند موجب ریزش موی دائمی یا موقت در زنان شود. از جمله این شرایط می‌توان به تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید اشاره کرد. بیماری‌ های پزشکی دارای آلوپسی آره‌ آتا که مرتبط به سیستم ایمنی می باشد نیز موجب ریزش موی تکه‌ای می‌شود. عفونت‌های پوست سر مثل کرم حلقه‌ ای و نوعی اختلال در کشیدن مو به اسم تریکوتیلومانیا نیز از همین دسته می باشند.

نقش داروها و مکمل‌ها در آلوپسی در زنان

ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی بعضی داروهایی مثل داروهای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا باشد.

نقش پرتو درمانی در آلوپسی در زنان

اگر پرتو درمانی در ناحیه سر باشد، امکان دارد موها مثل قبل رشد نکنند.

نقش استرس در آلوپسی در زنان

بیشتر افراد چند ماه پس از یک شوک فیزیکی یا احساسی، نازک‌شدن کلی مو را تجربه می‌کنند. این نوع ریزش مو موقتی می باشد.

نقش آرایش مو در آلوپسی در زنان

آرایش بیش از اندازه مو یا مدل مویی که موها را تحت فشار و کشش بسیاری قرار می‌دهد نیز می‌تواند موجب نوعی ریزش مو به اسم آلوپسی کششی شود. استفاده بیش از حد دکلره، کراتینه‌کردن موها، سشوار بسیار داغ، اتوی مو و روغن‌های داغ مو نیز می‌تواند موجب آلوپسی در زنان شود.

آلوپسی در زنان

روش‌های جلوگیری از آلوپسی در زنان

بیشتر طاسی‌ها و آلوپسی در زنان، به علت ژنتیک به وجود می آید که قابل پیشگیری نمی باشد. ولی درخصوص سایر الگوهای ریزش مو، نکات زیر امکان دارد در پیشگیری از آلوپسی کمک‌کننده باشد:

  • با موهای خود به صورت ملایم رفتار کنید. زمان برس‌زدن و شانه‌کردن، به ویژه هنگامی که موهایتان خیس است، از گیره استفاده کنید و از کشیدن آن‌ها خودداری نمایید.
  • یک شانه با دندانه پهن می‌تواند به پیشگیری از کنده‌شدن مو کمک کند.
  • از راه‌های خشن مثل غلتک داغ، اتوی مو، استفاده از روغن داغ و مواد دائمی خودداری کنید.
  • موهای خود را با کش محکم نبندید.
  • از موهای خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید.
  • سیگار نکشید.
  • اگر تحت درمان با شیمی درمانی می باشید، از پزشک خود در مورد کلاه خنک‌کننده بپرسید. این کلاه می‌تواند خطر ریزش مو را درطول شیمی درمانی کاهش دهد.

بیشتر بخوانید

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ارتباط از طریق واتساپ مسنجر اینستاگرام تلگرام اسکایپ مکالمه تلفنی پیامک ایمیل
×
مکالمه تلفنی
باز کردن بستن